Veteriner Farmakokinetik Çalıştayı Yapıldı


Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği tarafından organize edilen “Veteriner Farmakokinetik Çalıştayı” 24 Eylül 2011 tarihinde Ankara’da Büyük Anadolu Otelinde yapıldı. Çalıştay bir günlük olacak şekilde planlandı.
Ülkemizin farklı üniversitelerinden, Veteriner Fakülteleri Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalları yanında, diğer anabilim dalları ve fakültelerden ayrıca ilaç firmalarından da olacak şekilde yaklaşık 70 kişilik bir katılım sağlandı.

Çalıştay; Düzenleme Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Ender YARSAN’ın “Hoşgeldiniz” konuşmasıyla başladı. Prof.Dr. Ender YARSAN konuşmasında kısaca Çalıştayın hazırlık süreci, kapsamı ve programı konusunda bilgi vermiş ve bu etkinliğin Dernek tarafından münferit anlamda düzenlenen ilk Çalıştay olduğunu ifade etti.

Daha sonra Çalıştayda bildiri sunacak Öğretim üyeleri için kısa bir Plaket töreni düzenlendi.

Program kapsamında “Farmakokinetik Modellemeler” başlıklı ilk sunu Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Muammer ELMAS tarafından yapıldı.

Daha sonra Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cengiz GÖKBULUT tarafından “Farmakokinetik Çalışmaların Planlanması, Uygulanması ve Örneklerin Analiz Aşamalarında Dikkat Edilecek Hususlar” başlıklı sunu gerçekleştirildir.

Çalıştaya verilen kısa aradan sonra Hannover Veteriner Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Manfred KIETZMANN tarafından “Emilme kinetiği, proteine bağlanma, tek kompartımanlı modellemeler, çok doz uygulamaları, kompartımansız modellemeler, populasyon farmakokinetiği” başlıklı sunu gerçekleştirildi.

DİĞER HABERLER
Vefat

Çalıştayın öğleden sonraki kısmı uygulamalı eğitim şeklinde değerlendirildi. Bu bölümde Prof.Dr. Manfred KIETZMANN tarafından “Uygulamalı kinetik programı – WinNonLin® hakkında genel bilgi verilmesi, programa veri girişi, tablo oluşturulması, istatistiksel değerlendirmeler ile kompartımanlı/kompartımansız veri analizleri, tekrarlanan doz çalışmalarında farmakokinetik analizler” ile “Farmakodinamik çalışmalarda model seçimi ve WinNonLin® Programı ile hesaplamalar” konuları ayrı başlıklar halinde sunulmuşturdu.

Çalıştayın sonunda Düzenleme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Ender YARSAN tarafından genel bir değerlendirme yapılarak etkinlik tamamlandı.

Gerçekleştirilen bu Çalıştay kapsamında klinik ilaç uygulamaları yönünden son derece önemli olan farmakokinetik konusu incelenmiştir. Bu amaçla teorik bilgi yanında uygulamaya dönük olarak da, bugün için farmakokinetik hesaplamalarda güncel olarak kullanılan WinNonLin® Bilgisayar Programı katılımcılara anlatılmış ve sunulmuştur. Bununla birlikte farmakodinamik hesaplamalara yönelik bilgiler de verilmiştir.

Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Ender YARSAN ” Emeği geçenlere, Çalıştaya bilimsel anlamda katkı sağlayan bilim insanlarına ve maddi anlamda destek veren sponsorlara içtenlikle teşekkür ederiz. “dedi


30 Eylül 2011. 13:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x