Veteriner hekim cuma vaazı verdi


Trabzon’da, bayram öncesi son Cuma vaazında kürsüde veteriner hekim vardı. Veteriner hekim, kurban seçiminden kesimine ve etlerin saklanmasına kadar birçok konuda cemaati bilgilendirdi.

Trabzon’un Akçaabat ilçesi Rahman Camii İmamı Murat Yılmaz, kurbanlık konusunda, Veteriner Hekimler Odası Başkanından yardım istedi.

Trabzon Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sebahattin Yazıcı, kurbanlık seçiminden kesimine ve etlerin saklanmasına kadar pek çok konuyu görsel olarak cemaate anlattı.

Yazıcı kurbanın nasıl seçilmesi gerektiğini şöyle anlattı:

“Aslında kurban, hayvan varlığını gençleştirmek için çok iyi bir fırsattır. Biz hep genç dana, genç tosun, 2 yaşını doldurmuş, 3 yaşını geçmemiş bir kurbanlığı tercih ederiz. Bu esasen doğru değildir. Belki çok lezzetli, kaliteli bir etin peşine koşarken farkında olmadan işletmelerimizde olan genç hayvanlarımızı da kesmiş oluyoruz. Oysa süt verimi düşmüş, kusuru, kabahati olmayan hayvanların 7 yaşında 8 yaşındaki hayvanların artık verimleri düşmüştür. Bunları sistemden çıkarmak adına Kurban çok iyi bir fırsattır aslında.”

Kurbanlar kesildi peki etler nasıl saklanacak?

Veteriner hekim bu konuda da cemaati bilgilendirdi.

“İşte bu sıcak eti buzdolabına olduğu gibi kaldırırsak, mutlak surette bozuluyor. Güneş görmeyen serin bir yerde 5 -6 saati geçmeyecek şekilde beklettikten sonra bu etler buzdolabına kaldırılmalıdır.”

Bu uygulama vatandaşı da memnun etti.


Yazan - 6 Kasım 2011. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x