Veteriner Hekimler Günü Açıklaması


 

 

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ

 

Bu yıl 29 Nisan 2017 tarihinde kutlanacak olan Dünya Veteriner Hekimler Günü etkinlikleri kapsamında, Dünya Veteriner Hekimler Birliği tarafından dikkat çekilmesi istenen konu “Antimikrobiyel maddelere karşı gelişen direnç” olmuştur.

Antimikrobiyel maddeler, canlılar için zararlı mikroorganizmaların yok edilmesini ya da çoğalmasını engelleyen maddeler olarak gerek hayvan sağlığı ve refahı, gerekse insan sağlığı açısından önemlidir.

Antimikrobiyel maddeler; kimi zaman antibiyotik olarak kimi zaman gıdada kullanılan koruyucu katkı maddesi olarak hayatımızın her aşamasına girmiştir. Hatta antiseptiklerden dezenfektanlara kadar hayatımızın olmazsa olmazlarından olan temizlik kavramının da vazgeçilmezlerinden olmuşlardır.

Ancak her şeyde olduğu gibi bu maddelerin aşırı ve bilinçsiz kullanımı ile bu maddelere karşı direnç oluşmaktadır. Dolayısıyla antimikrobiyel maddelerin beklenen olumlu etkileri azalmakta ve yok olmaktadır. Bu nedenle Hekim tavsiyesi ve kontrolü olmaksızın ilaç uygulaması yapılmasının, koruyucu amaçlı olduğu iddiası ile denetimlere ve standartlara aykırı antimikrobiyel maddeler kullanılmasının sakıncalı olduğu, unutulmamalıdır.

Direnç, antimikrobiyel maddelere karşı geliştirildiğinde olduğu gibi, kimi zaman olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Bir de tüm olumsuzluklara karşı Veteriner Hekimlik mesleğini icra etmek yolunda geliştirilen direnç vardır ki, her yıl Dünya Veteriner Hekimler Gününü her şeye rağmen kutlanır kılar.

Ülkemizde; sayısı artıp kalitesi azalan fakültelerine, yıllardır alınamayan mesleki özlük haklarına, sağlık sınıfı olduğu halde sağlık sınıfı olduğunun yadırganmasına, toplumun belli kesimlerinde gelişmiş olan olumsuz önyargılara rağmen Veteriner Hekim kalmaya direnerek bu yıl da günümüzü kutlayacağız.

Tüm meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun.

 

 

H.Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu Adına


Yazan - 28 Nisan 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x