Veteriner Hekimler Sorunlarını Dile Getirdiler


Bursa, Sakarya, Trakya, Bolu, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Kocaeli ve Düzce Bölge/İl Veteriner Hekim Odalarının meslek içi sorunları gündeme getirerek çözüm yolları üretmek ve meslek içi birlikteliği pekiştirmek amaçlı toplantısı 05.02.2011 Cumartesi günü saat 1100’de Bursa Veteriner Hekimler Odası’nın yeni Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Bursa, Sakarya, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya ve Düzce Bölge/İl Veteriner Hekim Oda Başkanlarının ya da temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya Prof Dr Arif ALTINTAŞ ve Dr Sinan AKTAŞ TVHB Merkez Konseyi’ni temsilen katıldılar.

Toplantıda şu konular ele alındı ve tartışıldı:   

 1. Yeni kabul edilen 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” kapsamında çıkacak Yönetmeliklere katkı için hazır olunduğu dile getirildi.  
 2. TÜRKVET sistemi ile ilgili uygulamalarda serbest veteriner hekimlerin bilgilendirilmesi (şifre temin edilmesi) nasıl oluyor? Sorusuna cevaben küpeleme, kayıt, veri girme vb işlemler için TÜRKVET’e girmede gerekli şifrenin İl müdürlüklerine başvurularak alınabileceği, bunun için sadece başvurunun yeterli olacağı ifade edildi.
 3. Turizm ve diğer yollarla Bursa’ya başta Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere komşu ülkelerden çok sayıda ilaç ve kimyasal terkip girebiliyor. Veteriner ilaçlarının kontrolü elektronik ortamda izlenemez mi? Sorusuna yanıt arandı. Taklit edilemeyen etiket sisteminden (Hologram) yararlanılabileceği öne sürüldü.
 4. Veteriner hizmetlerinin uygulanmasında serbest veteriner hekimler ile bazı İl müdürlükleri arasında sorunlar yaşandığı ve uygulamada İl müdürleri arasında bile farklar olduğu, bazı İl müdürlerinin keyfi davranışlar içine girdiği dile getirildi.
 5. Bazı İl müdürlerinin TARGEM veteriner hekimlerine suni tohumlama yaptırmaları ile ilgili çalışma olduğu iddia edildi.
 6. Çiftlik veteriner hekimlerinin ya da sürü hekimlerinin zor durumda oldukları ve düşük maaşla çalıştırıldıkları bazılarının asgari ücret karşılığı çalıştıkları ifade edildi.
 7. Belediye veteriner hekimlerinin de iyi durumda olmadıkları, müteahhit firmalar tarafından görevlendirilen veteriner hekimler olduğu iddia edildi.
 8. İllerde hayvanları koruma dernekleri kurulması ve odanın seçilmiş üç üyesinin bu derneklerin doğal üyeleri olması gerektiği teklif edildi.
 9. Üyeliklerin merkezi sisteme alınması için bir çalışma başlatılması gerektiği, Uygulamaya konacak TVHB tabanlı bir kayıt sisteminin odalarımızın üye kayıt ve silme işlemleri için de bir düzenleme getireceği ve ancak bu işlemlerden sonra Türkiye’nin gerçek Veteriner hekim üye sayısı ve benzeri verilerin daha sağlıklı olacağı tartışıldı.
 10. Damızlık Yetiştiricileri Birliği’nce uygulanan Ön soy kütüğü sisteminin meslektaşlarımızı zora soktuğu ve bununla ile ilgili bir çalışma yapılması gerektiği dile getirildi.
 11. Serbest veteriner hekimlerin de Bakanlıkça yetkilendirilerek hizmet üretmelerinin sağlanması gerektiği dileğinde bulunuldu.
DİĞER HABERLER
Sinagogun çevresinde barış zinciri

 Bütünün daima parçalarından daha değerli olduğu gerçeğinden hareketle meslek birlikteliğimizin pekişmesi yönünde iyi dilekler ile toplantıya son verildi.


8 Şubat 2011. 12:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x