Veteriner Hekimler Teşekkür Bekliyor


 

 

İzmir Veteriner Hekimler Odası, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun bir röportajında “Hayvanları aşılıyoruz, çip takıyoruz, küpeliyoruz, kısırlaştırıyoruz, sahiplendiriyoruz ” ifadesine yönelik bir açıklamada bulundu.

 

İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, şu sözlere yer verdi: “Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, hayvanlara daha geniş haklar tanıyan yasal düzenlemenin gündeme alındığına dair beyanı biz veteriner hekimleri sevindirmiştir. Ancak Sayın Bakanın röportajında ’hayvanları aşılıyoruz, çip takıyoruz, küpeliyoruz, kısırlaştırıyoruz, sahiplendiriyoruz ” ifadesi yer almaktadır.

 

Rakamlarla da 153 bin 591 hayvanın kısırlaştırıldığı, 175 bin 962 hayvanın aşılandığı, 39 bin 393 hayvana çip takılıp sahiplendirildiği bilgisini vermiştir. Kamuoyu ile paylaştığı bilgiler doğrultusunda şu soruları sormak zorundayız. Sayın Bakanım, teşkilatınızda kaç tane veteriner hekim görev yapmaktadır? Kısırlaştırıyoruz ifadenize istinaden 153 bin 591 hayvandan kaç tanesini Bakanlığınız personeli veteriner hekimleriniz kısırlaştırmış, 175 bin 962 hayvanın kaç tanesini aşılamış? 39 bin 393 hayvandan kaç tanesine mikroçip uygulamıştır? Ne yazık ki yanıt hiçbiridir. Çünkü tüm bu uygulamalar belediye veteriner hekimleri tarafından yapılmaktadır. Kaldı ki hayvan haklarının temelinde olan hayvanların sağlıklı yaşam hakkı da belediye veteriner hekimleri tarafından sağlanmaktadır. İşte bu nedenlerle gece gündüz demeden elini taşın altına koyan belediye veteriner hekimlerini yok sayan röportajınız bizleri üzmüştür. Elbette Bakanlığınızın yatırımları ve destekleri bu işi yapmak istemeyen belediye başkanlarının bahanelerini ortadan kaldırmak için çok değerlidir. Ancak belediye başkanlarının ikna sürecinde sivil toplum kuruluşlarının çabaları ve biz veteriner hekimlerin ısrarlarının etkisi de yadsınamaz. Bakanlığınız Hayvanları Koruma Kanunu’nda faaliyetleri uygulayıcıdan çok denetleyici konumundadır ki bu görevi bile tek başına yapmamaktadır. Dolayısıyla sokak hayvanlarına dair Bakanlık faaliyetlerinizi anlatırken denetimlere dair rakamlarınızı, uyguladığınız cezaları, yerel hayvan koruma görevlisi eğitimlerinizi anlatmanız daha uygun olurdu diye düşünüyoruz. Çünkü 5 kademeli çalışma yapıyoruz ifadesinde verdiğiniz tüm rakamlar belediyelerde görev yapan veteriner hekim meslektaşlarımızın emeğidir.”

 

İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, teşekkür beklediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Hayvanları Koruma Kanunu bağlamında hem sorunun hem de çözümün odak noktasında olan veteriner hekimlere çok geç olmadan kulak vermenizi istiyoruz. İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak bu konuda yıllardır gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetler, çözüme dair Bakanlığınız dahil yetkililere sunduğumuz tüm dosyalar Odamız web sayfasında yer almaktadır. İster İzmir’de Odamızda ister Ankara’da makamınızda Hayvanları Koruma Kanununu İzmir ilinde olduğu gibi başarı ile yürütebilmeniz adına deneyimlerimizi size aktarmak için fırsat ve Belediye Veteriner Hekimlerine teşekkür bekliyoruz. Geçmişte belediye yöneticilerinin yaptığı yanlışların hesabının da mesleğimize kesildiğini düşünürseniz yıllardır bu önyargılarla yapılan hakaretlere karşın mesleğini hakkıyla icra etmeye çalışan meslektaşlarımıza hak ettikleri teşekkürü çok görmeyeceğinize inanıyorum.”


Yazan - 28 Haziran 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x