“Veteriner hekimlerden taşeronlaşmaya karşı hukuki mücadele kararı”


DSCF0999

 

Devletin, mezbahalarda denetim yapacak veterinerleri sınav yerine “İhale” ile işe alması veteriner hekimleri odalarını ayağa kaldırdı.

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nınmezbahalarda denetim yapmak amacıyla,yetkilendirilmiş veteriner alması “İhale” yöntemiyle yapması,Başta meslek odaları başta olmak üzere Türk Veteriner Hekimler Birliği’ni (TVHB) ayağa kaldırdı.Bakanlığın bu icraattının veterinerlik mesleğiniitibarsızlaştırdığını taşeronlaşmaya gidildiğini öne süren Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB)  uygulamadan vazgeçilmemesi halinde yargıya başvuracak.

 

 

Türk Veteriner Hekimler Birliği Oda Başkanlarının Ankara’da  26-27 Ekim tarihleri arasında yapılan toplantısı 2 gün sürmüş ve 56 oda başkanının katıldığı toplantıda durumun yargıya taşınması kararı alındığı yetkililer tarafından açıklanmıştı.

 

 

1736İhale yöntemiyle veteriner alımının Afyon’da gerçekleştirilen ilk uygulamasını eleştirerek ülke gündemine taşıyan Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, Ankara’daki toplantıda dile getirilen ihaleyle veteriner alımı konusunda oda başkalarının büyük kaygı taşıdıklarını söyledi. Yetkilendirilmiş veteriner alımına kesinlikle karşı olmadıklarını bir kez daha vurgulayan Sağlam, uygulamanın ihale yöntemiyle yapılmasının birçok sakıncası bulunduğunu belitti.İhale yönteminin, veterinerlik hizmetlerinin taşeronlaştırılması anlamına gediğini ifade eden Sağlam, “Gıda kökenli hastalıkların yüzde 90’ı hayvansal ürünlerden kaynaklanmaktadır. Bu durum, kesimhane ve et parçalama tesislerinin kontrol ve denetiminin ne kadar ciddi bir iş olduğunu gösteriyor. Yetkilendirilmiş veteriner alımı elbette yapılmalı. Ancak kesimhanelerin kontrol ve güveliğinin; hiçbir yetki ve sorumluluğu olmayan taşeron eliyle yürütülmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu uygulama meslek etiğine aykırı olduğu gibi, veterinerliği itibarsızlaştırmaktadır.” dedi.

 

 

 

Veterinerlik hizmetlerinin ve veterinerlerin görev ve yetkilerinin yasalarla düzenlenmiş olduğunu, hizmet karşılığında ödenecek ücretin ve sağlanacak sosyal güvencelerin neler olduğunun de belli olduğunu kaydeden Sağlam, taşeron aracılığı ile görevlendirilen veteriner hekimlerin sosyal güvencelerden yoksun bırakıldığını ve veterinere kişisel olarak sorumluluk yüklendiğini belirtti. Bakanlığın il müdürlüklerine gönderdiği ilk genelgede veterinere ödenecek ücretin kamudaki 8/2’inci dereceden ücret alan veterinerin aldığı maaşa eşit olduğu, ancak bu rakamın daha sonra genelgeden çıkartıldığını aktaran Sağlam, yetkilendirilmiş veterinere ödenecek ücretin düşük tutulmasının Anayasa’nın eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı olduğunu anlattı.

 

 

Devletin, kontrol görevini yürütecek veterinerlerin her türlü etkiden, çıkar ilişkisinden uzak, tarafsız, bağımsız ve objektif olması için gerekli ortamı hazırlaması gerektiğini söyleyen Sinan Sağlam, ancak ihale yöntemiyle yapılacak alımda bu ortamın sağlanmasının mümkün olmadığına vurgu yaptı. Sağlam, Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin bu uygulamanın düzeltilmesi için bir kez daha ilgili yerlere başvuracağını sonuç alınamaması halinde hukuki mücadele başlatacağını vurguladı. Sağlam, yetkilendirilmiş veteriner alımının, yasaların tanıdığı hakların korunması koşuluyla il müdürlükleri tarafından karşılıklı sözleşme yapılarak gerçekleştirilmesinin en sağlıklı yöntem olduğunu sözlerine ekledi.


22 Kasım 2013. 14:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x