Veteriner Hekimlere 2000 Kadro    


Doygun TamTahilli Aile

 

 

TBMM’ye sunulan bir başka teklifte 2000 veterinerin kadro ihdasının yapılması. Gerekçe olarak ise Tarladan soframıza kadar gelen ürünlerin sağlıklı yetişmesi için, gıda, ziraat, su ürünleri mühendislerinin, veteriner hekimlerin gıda üretim zincirinde etkin olarak yer alması gerektiğidir.

 

Ziraat, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim ve Tekniker kadrolarına atama yapılması amacıyla hazırlanan “190 Sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Eki Cetvellerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” gerekçesi ile birlikte TBMM’ye sunulmuştur. Teklifle 2000 adet Veteriner Hekim kadro ihdası yapılmaktadır.

 

GEREKÇE

 

Ülkemiz için tarım; sosyal, ekonomik ve politik bakımdan son derece önemli olan, ulusal gelire % 8, istihdama % 25 katkı koyan, doyuran ve barındıran bir sektördür. Sektörün temel taşlarını ziraat mühendisleri, gıda mühendisleri, su ürünleri mühendisleri, veteriner hekimler ile tekniker ve teknisyenler oluşturmaktadır. Tarladan soframıza kadar gelen ürünlerin sağlıklı yetişmesi için, gıda, ziraat, su ürünleri mühendislerinin, veteriner hekimlerin gıda üretim zincirinde etkin olarak yer alması büyük önem taşımaktadır. Ancak, Gıda. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atama bekleyen ziraat, gıda. su ürünleri balıkçılık teknolojisi mühendisleri, veteriner hekimler, tekniker ve teknisyenler bulunmaktadır. Ülkemizin tarım ve hayvancılığını geliştirebilmek, dışa bağımlı olmayan bir ülke olması için gönüllü neferler olan bu mühendislerimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakam M. Mehdi EKER’in ilgisizliği, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, bütçede size yer yok sözleri ile büyük hayal kırıklığı yaşamaktadırlar.

DİĞER HABERLER
Orkinos avlanma kotasında zafer Türklerin oldu

 

Eğitim gören veteriner hekimlerimiz ise, hayvanı muayene eder, gerekirse röntgen filmi çeker, inceler, hastalık, sakatlık ve yaralan teşhis eder, gerekli tedavi ve ameliyatları yapar. Hayvansal besinlerin sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilmesini sağlar. Salgın ve parazitler hayvan hastalıklarının önlenmesi için her türlü tıbbi çalışmayı yapar, gerekli tedbirleri alır.

 

Ülkemizdeki hayvan sayısına, hayvan hastalıkları ile Ölen, kontrol edilemeyen hayvan sayısına, şap hastalığı yüzünden binlerce hayvanın telef olmasını önlemek için en az 2000 veteriner hekim alınmalıdır.

 

(I) SAYILI LİSTE

 

KURUMU: GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

 

TEŞKİLATI: MERKEZ

 

İHDAS EDİLEN KADROLARIN

 

SINIFI UNVANI DERECESİ SERBEST KADRO ADETİ TOPLAMI

 

SH Veteriner Hekim 7 10 10

 

SH Veteriner Hekim 8 15 15

 

SH Veteriner Hekim 9 25 25

 

(II) SAYILI LİSTE

 

KURUMU: GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

 

TEŞKİLATI: TAŞRA

 

İHDAS EDİLEN KADROLARIN

 

SINIFI UNVANI DERECESİ SERBEST KADRO ADETİ TOPLAMI

 

SH Veteriner Hekim 7 150 150

 

SH Veteriner Hekim 8 800 800

 

SH Veteriner Hekim 9 1000 1000

 

 

 


21 Ekim 2014. 11:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x