Veteriner Hekimliği Hizmetlerinin uluslararası ticaret bağlamında gerekli yetkinlikleri: Fırsatlar ve Tehditler


Veteriner Hekimliği Hizmetlerinin uluslararası ticaret bağlamında gerekli yetkinlikleri: Fırsatlar ve Tehditler

TVHB için çeviren Veteriner Hekim Safiye ERGİN KAYA

Veteriner Hekimliği Hizmetleri, ulusal düzeyde hayvan sağlığı ve refahı ile halk sağlığını garantiye almak için hayati önem taşımaktadır. Ticareti yapılacak hayvanlar ve hayvansal ürünlerin hijyen şartlarını taşıyıp taşımadıkları ile ilgili sertifikasyon işlemleri, bu hizmetler temelinde yürütülmektedir. Çiftçiler ve sanayicileri de kapsayan özel sektör, Veteriner Hizmetleri ile işbirliğinde önemli bir rol oynamaktadır.

Küreselleşme ile birlikte hayvan sağlığı ile ilgili önlemlerin önemi artmış ve bunun neticesinde ticareti etkileyen önemli hastalıkların kontrolü veya eradikasyonunu yapamayan birçok ülke uluslararası pazarlara erişememiştir. Ülkelerin uluslararası pazarlara en iyi şartlarda erişebilmesi, ancak Veteriner Hekimliği Hizmetleri alanında uygun yatırımlar yapmaları ile mümkün olacaktır. Gelişmekte olan ülkelerin canlı hayvan veya hayvansal ürün üretimi veya ihracatı ile ilgili birçok planı, ülkelerinde ulusal düzeyde veteriner hizmetleri veren kurum ve kuruluşların resmi sağlık sertifikalarını düzenlemek ve bununla bağlantılı olarak hayvan sağlığını garanti etmek konularında yeterince güven vermemeleri nedeniyle uygulamaya konulamamıştır. İhracatı canlı tutmak ve desteklemek için tüm ticari süreçlerde taraflar arasında güveni sağlamak çok önemlidir.

DİĞER HABERLER
TVHB'den Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası Basın Açıklaması

Hayvan ve hayvansal ürün ticareti ile hayvan hastalıklarının etkili kontrolü konularında OIE (Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü) Standartlarına uyum, bu ülkelerin uluslararası pazarlara erişmelerine yardımcı olacaktır. Böylece gelişmekte olan ülkeler, ulusal çıkarlarını küresel ticaret sistemini kullanarak özellikle ekonomik büyüme ve yoksulluğun azaltılması açısından etkili bir şekilde ilerletebileceklerdir. OIE, kendi üyelerinin bu standartların uygulanmasına daha iyi düzeyde katılabilmesi amacıyla eğitim sistemiyle ilgili reformlar yapmakta ve sistemini güçlendirmektedir.

OIE 2020 Teknik Öğe raporu, uluslararası ticareti düzenleyen bir çerçeveyi özetlemektedir. Bu rapor, Veteriner Hekimlik hizmeti sunan kurum ve kuruluşlardan hâlihazırda ticari faaliyette bulunan veya ticareti destekleyen aktivitelerini genişletmek isteyenlere zengin bir bilgi kaynağı sunmaktadır. Raporla analitik bir çerçeve kurulmuş, bilgi kaynakları tanımlanmış, analiz için kanıtlar hazırlanmış ve bir araya getirilmiş, analizler sonucunda elde edilenler OIE üyelerinin yararına olacak şekilde programların sunumunu geliştirecek tavsiyeler geliştirmek için kullanılmıştır.

Foreword by OIE Director General, Dr Monique Eloit

Kaynak:

https://www.oie.int/en/conferences-events/2020-world-assembly-of-the-oie-delegates/technical-item/?fbclid=IwAR0fCTLCs3HreLqaArFFGQg2SDqVkuBuH5R04HwZgxc303LKWjteRPzKM6Q

TVHB için çeviren Veteriner Hekim Safiye ERGİN KAYA


12 Kasım 2020. 08:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x