Veteriner Hekimlikte Antibiyotikler (Pratik Bilgiler Rehberi) yayınlandı


trabzon 2 copy

 

Veteriner hekimliğinde; hayvanların hastalıklarının tedavisi başta olmak üzere farklı amaçlarla ilaç kullanımı söz konusudur. İlaç; hekimin sanatını uygulaması sırasında yararlandığı en önemli unsurlardan birsidir. Dolayısıyla Hekim; kullanacağı ilaç ile ilgili kapsamlı bilgiye sahip olmalı; hangi hayvan türünde, hangi ilacı kullanacağını ve ilaca ilişkin dozları doğru şekilde belirleyebilmelidir. Diğer taraftan kullanacağı ilaç için mevcut hazır preparatların bilinmesi de hekim için son derece önemlidir. Veteriner ilaçları içerisinde ise kuşkusuz antibiyotikler en önemli yeri tutar. Kullanılan ilaç çeşitliliği içerisinde de antibiyotikler ilk sırada gelir.  “Veteriner Hekimlikte Antibiyotikler (Pratik Bilgiler Rehberi)” isimli Kitabımız bu önemli konuyu işleyecek şekilde hazırland. (http://www.guneskitabevi.com/TR/belge/1-12865/veteriner-hekimlikte-antibiyotikler.html).

 

12

 

Bu çalışma kapsamında veteriner hekimliğinde hayvan türlerine göre antibiyotik kullanımı değerlendirildi. Meslektaşlarımıza pratik bir el kitabı olarak hazırladığımız bu eserde; antibiyotiklerle ilgili genel bilgiler öncelikle sunuldu; bununla birlikte hayvan türlerine göre; atlarda, sığırlarda, kedi ve köpeklerde, koyun ve keçilerde, tavuk ve hindilerde, domuzlarda, tavşanlarda, güvercinlerde, kobaylarda ve hamsterlerde hastalık etkenleri, kullanılabilecek antibiyotik seçenekleri ve antibiyotiklerin dozaj rejimleri ile veteriner hekimliğinde kullanılabilecek antibiyotik çeşitlerine ilişkin mevcut müstahzarlar; etken maddeleri, farmakolojik şekilleri, hedef hayvan türleri ve ruhsat sahibi firma bilgileri verildi.

DİĞER HABERLER
Düşürülemeyen et fiyatları tüketiciyi vuruyor

 

 

 

 

Hayvan sağlığı hizmetlerinde özverili şekilde çalışan meslektaşlarımıza pratik anlamda yararlı olacağına inandığımız bu eserin hazırlanmasında emeği geçenlere, Güneş Tıp Kitabevi sahibi Murat Yılmaz ve çalışanlarına teşekkür eder; Kitabımızın meslektaşlarımız ve bilim camiası için faydalı olmasını temenni eder, saygılar sunarım…                   

Prof.Dr.Ender YARSAN (Editör) – 2013


10 Ekim 2013. 11:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x