Veteriner Hekimsiz olmuyor.


Gülay Yıldırım, Gokhan Simsek ve Süha Karagöz ile birlikte.

Bu bayram öncelikle; mevzuatlarda tam olarak, adları geçmediği halde ülkemizin her yanında kurbanlık hayvanların sağlıklı yetiştirilmesiyle başlayan, hayvan nakilleriyle devam eden, bayram sırasındaki denetimlerle ve sonrasında etin ve iç organların tüketimi ile süren zincirin sağlıklı olması için çabalayan tüm meslektaşlarımızın ve halkımızın bayramını kutluyoruz.

 

 
Aslında kurban hizmetleri ile ilgili konunun her yönüyle halk sağlığı açısından önemli olduğu inkâr edilemez. Halk sağlığı olan hele de Veteriner Halk Sağlığı temeli olan kurban hizmetleri mevzuatında Veteriner Hekimlerin beklediğimiz ve olması gereken düzeyde yer almaması ne yazık ki üzücüdür. Gerek belediyelerin bünyesindeki, gerekse Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri bünyesindeki meslektaşlarımızın her bayram öncesi, bayram sırasında ve sonrasında konunun içinde yer alması önlemlerin alınmasında yönlendirici olmaya çaba sarf etmeleri gözardı edilemez gerçeklerdir. Bizler bu kadar yoğun hayvan hareketinin, bu kadar yoğun et tüketiminin, bu kadar yoğun işlenmiş gıdanın olduğu Kurban Bayramlarında halkımızın daha güvenli ve sağlıklı et tüketimi gerçekleştirmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

 
Bundan sonraki yıllarda daha entegre sistemlerin işletildiği, tüm kesim ve satış yerlerinde hayvan refahının, Veteriner Hekim kontrolünün sağlandığı, hijyen ve sağlığın ön planda olduğu ve Veteriner Halk Sağlığının kurban hizmetleri mevzuatlarına da yansıdığı koşullarda görevimizi yerine getirebilmeyi istiyor, iyi bayramlar diliyoruz.
H.Gökhan ÖZDEMİR
İzmir Veteriner Hekimler Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

DİĞER HABERLER
Süt ve süt ürünlerinde AB'ye 189 milyon dolarlık ihracat..

11 Ekim 2013. 10:55
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x