Veterinerlerden Yerli Hayvan Uyarısı


Muğla’nın Milas, Yatağan ve Marmaris ilçelerindeki köylerde görülen mavi dil hastalığının ardından Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yusuf Kayacık hastalık ile ilgili açıklama.

 

Muğla’nın Milas, Yatağan ve Marmaris ilçelerindeki köylerde görülen mavi dil hastalığının ardındanMuğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yusuf Kayacık hastalık ile ilgili açıklama yaptı.

 

Kayacık, kurbanlık alacak vatandaşlara da uyarıda bulundu.

 

Kayacık yaptığı açıklamada, “Son günlerde ilimiz görülmeye başlayan mavi dil hastalığı ile ilgili gerek yetiştiriciler, gerek celepler, gerekse kurban alacak vatandaşlarımız tedirginlik yaşıyor. Muğla, ilk defa mavi dil hastalığı ile karşı karşıya. Mavi Dil hastalığı sokucu sineklerle bulaşan bir hastalık. Tatar sineği dediğimiz sinekler ile bulaşıyor. Koyun, kuzu ve koç ve sığırlarda bulunan fakat insana bulaşmayan bir hastalık. Sığırlar ve keçilerde herhangi bir lezyon olmuyor, bunlar taşıyıcı olabiliyor. Hastalıklı ya da taşıyıcı hayvanda kan emen sinek bunu diğer hayvanlara bulaştırabiliyor. Ayrıca çiftleşme yolu ile de geçiyor. İlk yapacağımız şey kontrollü bir şekilde sinek ile mücadele yapmamız gerekiyor. Virüs yağmurlu ve rutubetli havaları seviyor. Şu sıra havaların rutubetli olması da hastalığı attırıyor, hava 10 derecenin altına indiği zamanda virüsün etkinliğini kaybedeceğini düşünüyorum. Virüsün öldürme oranı koyunlarda % 5 kuzularda ise %95’e kadar yükseliyor. Hastalığın kuluçka süresi 7 gün, 7 günün ardından ortaya çıkmaya başlıyor Buradan Kurbanlık koç ve kuzu alacak vatandaşları uyarıyorum. Kurbanlarını son 2-3 güne kadar almamalarını öneriyorum. Çünkü hastalık 7 gün boyunca belirti göstermiyor, 15 gün önceden bir hayvan alırsanız hastalıklı bir hayvanla karşı karşıya kalabilirsiniz” dedi.

 

KÖYLER KARANTİNA ALTINDA

 

Hastalığın önce Milas’ta 3 köyde görüldüğünü belirten Oda Başkanı Kayacık, “Milas’ın ardından Yatağan’da 3 köy ve en son Marmaris’te ise bir köyde görüldü. Bu köylerde şuanda karantina var. Hayvan giriş çıkışı yasaklandı. Şu anda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz çok iyi bir çalışma gösteriyor ve aşılama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Hatalığın biraz şeklinden bahsetmek istiyorum. Genel olarak yüzde şişme, burun akıntısı, ağızda lezyonlar ve erimeler, dilde mavileşme ve genç hayvanlar da isal ve topallama olarak görülüyor. Bu sebeple vatandaşımızın kurbanlık hayvan alırken yerli hayvan tercih etmelerini öneriyorum” dedi.Star


Yazan - 14 Ekim 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x