VHO’dan kritik dönüşüm çağrısı: Meralara kıymayın!


12243151_181236828886863_8978313452846684290_n

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde mera yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrası tarım ve hayvancılık alanlarını imara açılması İzmir’de şok etkisi yaratırken, İzmir Veteriner Hekimler Odası konuyla ilgili oldukça kritik uyarılarda bulundu. Düzenlemenin ekonomi ve üretime büyük darbe vuracağını savunan meslek odası, yanlıştan geri dönülmesi için Ankara’ya çağrıda bulundu.

 

 
İZMİR- Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak önemli uyarılarda bulunan İzmir Veteriner Hekimler Odası, 30 Ekim 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 29517 sayılı “Mera yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” düzenlemesine dair oldukça kritik uyarılarda bulundu.

 

 

MERALAR RANTSAL DÖNÜŞÜME HEBA EDİLMESİN

 

 

İzmir Veteriner Hekimler Odası yönetim kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Gökhan Özdemir bildiride şu ifadelere yer verdi: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın meraları imara açan düzenlemesini endişe ile karşılıyoruz. Doğal kaynak ve varlıklarımızdan olan mera alanları hayvancılığımızın ve sektör ekonomisinin önemli parçalarındandır. Hayvancılık sektöründe hayvan refahı kapsamında, dünya organik ve doğal besiciliğe dolayısıyla meraların aktif kullanımına yönelmişken, mera alanlarının azalmasına neden olacak bu uygulama çok sakıncalıdır. 20 yıllık ot geliri yatırarak geri dönüşümsüz bir düzenleme gerçekleştirmek kaynakların apaçık yanlış kullanımıdır. Dünya var olduğundan beri zaman içinde şekillenen, her toprak parçasının aynı özellikte olmamasından kaynaklı sınıflandırmalarla adı konmuş “mera, otlak, kışlak, tarım arazileri” gibi toprak parçalarının ne kadar değerli olduğu unutulmamalıdır. Ortalama bir insan hayatından bile kısa bir süre olan 20 yıllık ot geliri bu anlamda da hayvancılık sektörüne katkı olarak kabul edilemez.

 

 

“YANLIŞTAN GERİ DÖNÜN”

 

 

Hayvan beslemede önemli yere sahip meralar, hayvancılık sektörünün dışa bağımlı olmaksızın sürdürülebilirliği için vazgeçilmez kaynaklarımızdır. Yeniden yapılanma sürecine girilen gündemde görev alacak yeni Bakanlarımızın kendi görev alanlarında önceliklerini belirlemelerini ve bu önceliklerin kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşümlere heba edilmemesi gerektiğini, hayvancılık sektörünün zor durumda olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Yeni göreve gelecek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza da ilk olarak ivedilikle bu konuda bizler ve sektörün ilgili temsilcileri ile bir araya gelerek telafisi mümkün olmayacak bir yanlıştan geri dönülmesini bekliyoruz.”


Yazan - 13 Kasım 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x