Vira bismillah’ demek için hazırlıklar başladı


594367

 

Karadenizli balıkçılar avlanma sezonu öncesinde, yıpranan ağlarını ve teknelerini ‘Vira bismillah’ demeden önce onarmaya başladı.

 

 

 

Karadenizli balıkçılar av yasağı öncesinde yıpranan ağlarını ve teknelerini onarmaya başladı.

 

Karadeniz’e kıyısı bulunan İğneada ve Kıyıköy beldesindeki balıkçılar, karaya çektikleri teknelerini ve ağlarını onararak yeni sezona hazırlanıyor.

 

Türküler eşliğinde tekne ve ağlarının bakımını yapan balıkçılar, 1 Eylül’de “Vira bismillah” diyerek denize açılacak.

 

İğneada’da 33 yıldır balıkçılık yapan Adnan Arapoğlu yaptığı açıklamada, sezon öncesi hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

 

Yeni sezondan umutlu olduklarını, yıpranan ağ ve teknelerini onarmaya başladıklarını anlatan Arapoğlu, geçen yıl çok kötü bir sezon geçirdiklerini dile getirdi.

 

Heyecanla hazırlıkların sürdürüldüğünü anlatan Arapoğlu, “Geçen yıl Karadenizli balıkçılar kötü bir sezon geçirdi. Bu yıl denizden umutluyuz. Ağustos ayının sonuna kadar hazırlıklarımız sürecek. Allah tüm balıkçıların işini rast getirsin. Bu yıl umutluyuz ancak denizlerde bilinçsiz avlanmalar nedeniyle balık popülasyonu her geçen gün azalıyor. Bu nedenle küçük balıkçılardan ziyade büyük tekneler yeterince denetlenmeli.” diye konuştu.

 

Balıkçılardan İlhan Aycan da, da yeni sezonun tüm balıkçılara bol kazanç getirmesini diledi.

 

Geçen yıl kötü bir sezon geçirdiklerini dile getiren Aycan, 1 Eylül’de “Vira bismillah” diyerek denize açılacaklarını vurguladı.


Yazan - 9 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x