“Vira Bismillah”Umutlarla Başlayacak…


igneada1Balık yasağı süresinde ağlarını ve taeknelerini onarmakla geçiren balıkçılar umutlarla dolu bir “Vira Bismillah” demeye hazırlanıyorlar.
15 nisanda başlayan av yasakları 1 Eylül tarihinde sona eriyor.Yeni sezon için birbirlerine şans dileyen balıkçılar “Devletimiz balıkçılarımızın çözülmesi için bekleyen acil dertlerini gidermek için tüm çabalarla çalışacağına inanıyoruz.Bu umutlar ile yeni balık sezonuna giriyoruz.inşallah halkımıza ucuz ve bol balık sunacağız.Allah yardımcımız olsun ” dediler.

Yeni sezon öncesi yapılan tahminlerde hayli ilginç.Bu sezonda hamsi balıkçılarımıza moral olacağa benziyor.

Bilinçsiz avlanma ile birlikte deniz kirliliğinin de balık avında önemli unsur olduğu gözönüne alınırsa son yıllarda uygulanan sistem neticesinde bu olumsuzlukların büyük oranda giderildiğini de görmek mümkün.

Gırgır için 1 Eylül, trol gemileri için 15 Eylül

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri için 15 Nisan 2013 tarihinde başlayan genel av yasağının, gırgır gemileri için 1 Eylül 2013, trol gemileri için ise 15 Eylül 2013’de sona ererek, yeni av sezonunun başlayacağı belirtildi.

Avcılıktan çıkana destekleme uygulaması

Açıklamada, su ürünleri stokları üzerindeki aşırı av baskısının azaltılması, av ile av gücü arasındaki dengenin kurulması ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması amacıyla balıkçı gemisi sahiplerine, gemilerini avcılıktan çıkarmaları karşılığında destekleme ödemesi uygulaması başlatıldığı hatırlatılarak, 2012 yılında 12 metrenin üzerindeki 407 balıkçı gemisi sahibinin müracaat ettiği bildirildi. Destekleme kapsamının 2013 yılında daha da genişletilerek, 10 metrenin üzerindeki balıkçı gemilerinin destek kapsamına alındığı, başvuru sayısının bugün itibarıyla 350 olduğu ve müracaat için son tarih olan 20 Eylü’le kadar 400’ü geçmesinin beklendiği kaydedildi.

Karadeniz’de palamut erken sevindirdi

Karadeniz’de balıkçılar 1 Eylül’de büyük teknelerle denize açılmak için gün sayarken, çapari ile avlanan palamutlar yüz güldürdü.

49064Sinop’ta palamut çaparileriyle İnceburun ile Ayancık arasında avlanan tekneler yüzlerce palamutla kıyıya döndü. Kasalara doldurulan palamutlar balıkçıları sevindirirken, balıkçılar bu yıl palamut sezonunun bereketli geçeceğini ifade etti.

Dün tezgahta tanesi 5 ile 10 lira arasında satılan palamut bollaşınca, 4 tanesi 10 liradan satılmaya başlandı.

Vatandaşlar ise av sezonu başlamadan palamut fiyatının ucuzlamasından mutlu olduklarını, bu yıl bol ve ucuz balık yemeyi dilediklerini söyledi.


Yazan - 28 Ağustos 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x