WorldFood Istanbul ilklerle buluşturacak


180820162209211352129_2-41

 

1-4 Eylül’de düzenlenecek WorldFood Istanbul’da konuk ülke Kenya. 48 ülkeden alım heyetinin geleceği fuarda ayrıca Türkiye-Afrika İş Konseyleri işbirliği yapılacak. 45 ülkeden katılımcının yer alacağı fuara 16 bin ziyaretçi bekleniyor.

 

GIDA ve ambalaj sektörlerinin zirvesi 24. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı-WorldFood Istanbul ve 31. Uluslararası Ambalaj, Paketleme ve Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı-Ipack Turkey; 1-4 Eylül’de İstanbul Fuar Merkezi, CNR Expo’da gerçekleşecek. Bu yıl fuar kapsamında pek çok yenilik ve ilki de beraberinde getirecek olan WorldFood Istanbul’da, Konuk Ülke Kenya Toplantısı, Retail Center Etkinlikleri, ColdChain Expo Eurasia ve WorldFoodTech özel bölümleri, yurt dışı alım heyetleri ikili görüşmeleri ve fuar süresinde yoğun bir programda gerçekleşecek olan konferans ve etkinlikler sektöre katkı sağlayacak.

 

KENYA KONUK ÜLKE

 

Doğu Afrika’nın önemli ulaşım ve finans merkezlerinden biri olan ve ihracatının yüzde 65’ini tarım sektörü oluşturan Kenya; Malezya, Azerbaycan ve Kosova’dan sonra WorldFood Istanbul’da bu yıl konuk ülke olarak ağırlanacak. Dış İlişkiler Ekonomik Kurulu (DEİK) Türkiye-Afrika İş Konseyleri işbirliği ile gerçekleşecek ‘Konuk Ülke Kenya Projesi’yle Türkiye ve Kenya arasındaki gıda ticaretinin geliştirilmesi ve Türk gıda üreticilerinin ihracatına destek sağlanması hedefleniyor. Bu yıl ilk kez bünyesine iki yeni özel bölümü dahil eden fuarlar, katılımcı ve ziyaretçilerini Soğuk Zincir, Depolama Sistemleri, Soğutma, Havalandırma ve Lojistik Özel Bölümü-ColdChain Expo Eurasia ve Gıda İşleme Makine ve Ekipmanları Özel Bölümü-WorldFoodTech ile buluşturacak. WorldFood Istanbul kapsamında yer alan Gıda Katkıları Özel Bölümü ‘Ingredients Turkey’ de bu yıl da yine fuarda yerini alacak. Fuar alanında bu yıl ilk kez yer alacak olan ‘Retail Center’; fuar katılımcılarını, sektörün uluslararası lider süpermarket zinciri temsilcileri ile bir araya getirecek.

 

48 ÜLKEDEN ALIM HEYETİ

 

Sektörün lider perakendecileriyle gerçekleşecek Retail Center’daki görüşmeler, fuar süresince devam edecek. Retail Center’da yapılacak iş görüşmeleri, fuar katılımcı firmalarına yeni iş ve işbirliği fırsatı sunacak. Sektör temsilcilerine uluslararası alanda yeni satın alma, iş geliştirme, işbirliği fırsatları yaratılması amacıyla düzenlenen ve bu yıl 48 ülkenin katılımıyla yapılacak Ekonomi Bakanlığı ‘Alım Heyetleri Programı’nın yanı sıra ITE Turkey ev sahipliğinde Afrika ve hedef pazarlardan da alım heyetleri ağırlanacak. Ipack Turkey’de ise alım heyeti programı 32 ülkenin katılımıyla yapılacak.

 

16 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

 

ITE Turkey Hızlı Tüketim & Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu “Çay ve kahve başta olmak üzere tropik meyveler, mısır, şeker, bezelye ve patates ihracatında dünyada önemli bir paya sahip olan Kenya’nın konuk ülke olarak ağırlanmasının iki ülke arasındaki gıda sektörü ticaretinin büyümesinde etkili olacak. Fuar kapsamında düzenlenecek Kenya-Türkiye Gıda Forumu, Kenya’da yatırım yapan ve yapmış kişi ve kurumların tecrübelerini paylaşacağı bir platform olacak. Fuarlarda 45 ülkeden 600’ün üzerinde katılımcı firmayı, 16 bini aşkın ziyaretçi ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.


Yazan - 24 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x