WPSA Kongresi Sonuç Bildirgesi


3

 

 

 

 

 

KONGRE SONUÇLARI BİLDİRİMİ

 

Gelişmekte olan ülkelerde kanatlı üretim potansiyeli konulu kongre WPSA Rusya şubesi ve derneğimizin işbirliği ile 15-18 Ekim 2015 tarihleri arasında Antalya, Belek Spice otelde gerçekleştirilmiş ve her yönüyle tam bir başarı ile sonuçlanmıştır.

 

 

Kayıtların devam ettiği birinci gün WVPA geçmiş dönem başkanı Prof. Dr. Mohammed Hafez’in yönettiği ve WPSA dünya başkanı ile Rusya ve Afrika’dan konuşmacıların katıldığı, “ WPSA ve Dünya  Kanatlı Üretimine Katkıları” konulu bir panel düzenlenmiştir. Aynı gün yapılan açılış konuşmalarını, canlı ve hareketli bir açılış resepsiyonu izlemiş ve sıcak dostlukların oluşmasında ilk adımlar atılmıştır.

 

 

Bilimsel etkinlikler 16 Ekim tarihinde başlayıp iki gün süre ile yoğun bir biçimde devam etmiştir.

 

 

Dünyanın 79 ülkesinde şubeleri olan WPSA nın ana amaçlarından birisi, şubeler arasındaki bilimsel ve sosyal iletişim ağının güçlendirilmesidir. Kongremizde bu şubelerden katılan çok kıymetli bilim insanları ve kanatlı sektörünün temsilcileri bir araya gelmişler ve ülkeler arasında dostluklar güçlenmiştir.

 

 

Toplantının ana teması olarak, özellikle gelişmekte olan ülkelerin insanları için hayati önem taşıyan gıda kaynaklarını oluşturan tavuk ürünlerinin geliştirilmesi ile ilgili potansiyel gündeme getirilmiştir.

 

 

Kongremizin diğer önemli bir amacı ise son yıllarda ekonomik ve ticari alanlarda büyük gelişmeler gösteren Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin kanatlı ürünleri üretimi konusunda da güçlenmesine katkıda bulunmak idi ve bu amaç büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir.

 

 

Kongremize 27 farklı ülkeden 292 bilim insanı katılmış ve poster sunumlarıyla birlikte toplam 113 bilimsel bildiri sunulmuştur. Bu ülkeler Almanya,  Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Botswana, Brezilya, Cezayir, Endonezya, Fransa, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İran, İngiltere, Irak, İsrail, Lüksemburg, Mısır, Nijerya, Norveç, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan, Togo, Türkiye ve Vietnam dır.

 

AHU_6974

 

 

 

Katılımcılar arasında WPSA dünya başkanı Prof. Dr. Edir Silva ve birçok ülkenin şube başkanlarının da bulunması toplantımıza önem ve anlam kazandırmıştır. Çoğu, konularında dünyaca ünlü olan bu bilim insanları, Çevre şartları, Sevk ve idare, Üretim sistemleri, Beslenme, yem ham maddeleri, Metabolizma, Hijyen ve biyogüvenlik, Sağlık ve hastalıklar, Milli politikalar ve pazar talepleri, Ürün kalitesi, İşleme ve ürün güvenliği, Üretim ve devamlılık, Üreme ve kuluçka gibi konularda ilgi çekici bildiriler sunmuşlardır.

 

 

Kongrenin en ilgi çekici programı ise, paralel oturum şeklinde düzenlenen ‘’ Yuvarlak Masa ‘’ toplantısı olmuştur. Türkiye ve Rusya WPSA Şube Başkanları, Prof. Dr. Rüveyde Akbay ve Prof. Dr.Vladimir Fisinin’in yönettiği bu önemli toplantıda İki ülke arasındaki ticari ilişkilerde kilit noktası konumunda bulunan Rusya Federasyonu Bakanlık ve sektör temsilcilerinin yanı sıra bizden de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığının üst düzey yöneticileri, kanatlı tanıtım gurubu (Turkish Poultry), Besd- Bir, Türkiyem-Bir, Yum-Bir, I.C.C ( Uluslararası Ticaret Odası milli komitesi) en üst düzey yöneticileri, Kutlusan, Banvit, Keskinoğlu, Beypi, Phibro, Has Tavuk, Mudurnu Piliç, Cuddy Farms Anatolia, Emre Tavukçuluk, Gedik Tavukçuluk, Şen Piliç, Ege-Tav, Yemtar, Evonik, Novus, Trouw Nutrution, Aviagen, Elanco, Framelco, Ceva Hayvan Sağlığı, Promar Gıda, Refarm, Nutruline  gibi bir çok önemli sektör temsilcileri hazır bulunmuşlardır.

 

 

Bu toplantıda iki ülkedeki üretim, tüketim, ithalat ve ihracat gibi konularda genel bilgiler sunulduktan sonra ticari ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili öneri ve dilekler gündeme getirilmiştir.

 

 

Kongrenin son gün akşamı organize edilen ve canlı müzik ile çeşitli eğlence programlarını içeren Gala Yemeğinde kongreye katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara teşekkür plaketleri sunulmuştur.

 

 

Katılımcılar bir başka toplantıda yeniden bir araya gelmek arzu ve temennisiyle ülkelerine ve evlerine dönmüşlerdir.

 


Yazan - 17 Kasım 2015. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x