Yağmur Çukurova’yı üzdü


Pamuğun başkenti Çukurova’da son haftalardaki etkili yağış üreticilerin ikinci üründe verim kaybına yol açtı. Yağışlar bölgede mısır üretiminde ise ortalama dekara bir ton verim sağlayarak rekolteyi artırdı.

Türkiye mısır ve pamuk üretiminin önemli bir kısmını karşılayan Çukurova’da, son haftalarda etkili olan yağışlar ikinci ürün pamukta verim kaybına, mısırda ise rekolte artışına neden oldu.

İkinci ürün pamuk ekiminin yaygınlaştırılmaya çalışıldığı yörede, yağışlar nedeniyle özellikle pamuktaki ürün kaybının yüzde 30’lara ulaştığı belirtildi.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan yaptığı açıklamada, Adana ve yöresinde geçen yıl 400-450 bin dekar alanda 260 bin ton civarında ürün elde edildiğini anımsatarak, bu yılki ekim alanlarında ise yüzde 30 düşüş yaşandığını söyledi.

Üretim alanlarının daralması nedeniyle bu yıl birinci ürün pamukta çiftçilerin “altın yıl” yaşadığını belirten Tezcan, “Üreticilerin büyük çoğunluğu birinci ürün pamuklarını tarlada 90 kuruş ile 1 lira arasında sattı” dedi.

“Beyaz altın diyarı” olarak adlandırılan yörede pamuk ekim alanlarının her yıl düştüğüne dikkati çeken Tezcan, “Adana ve yöresinde 1970’li yıllarda yaklaşık 350 bin hektar alanda ekimi yapılan pamuk, son yıllarda 40-45 bin hektara geriledi. Stratejik açıdan büyük öneme sahip pamuğun yeniden canlandırılması için çalışmalar yapılıyor ancak çiftçi, maliyetlerini karşılamadığı gerekçesiyle katma değeri daha fazla, emeği az ürünlere yöneliyor” dedi. Pamuk ekim alanlarının artırılması için son yıllarda ikinci ürün ekiminin yaygınlaştırılmaya çalışıldığını kaydeden Tezcan, “Yörede buğday hasadının yapıldığı haziran ayı sonrası ikinci üründe pamuk ekimi yok denecek kadar az” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Siz Kazanın, Hem Ülke Kazansın

Bu yıl üreticilerin, yapılan tanıtım çalışması ve birinci ürünlerin yüksek fiyattan alıcı bulması ile ikinci ürün ekimi yapılan arazilerin yüzde 10’una pamuk ektiklerini kaydeden Tezcan, “Ancak her şey çok iyi giderken, hasadın başladığı son bir hafta içinde yağan yağmurlar çiftçiyi üzdü. Ürünlerin yüzde 50’ye yakını yağış nedeniyle toplanamadı” ifadelerini kullandı. Tezcan, ikinci ürün olarak yaygınlaştırılmaya çalışılan pamukta bu yıl hüsran yaşandığını belirtirken, üreticilerin kayıplarının ise yüzde 30’lara ulaştığını söyledi.

Mısırda dekara bir ton ürün

Tezcan, pamukta yaşanan burukluğun mısırda yaşanmadığını belirtirken, “Yağışlar ikinci ürün mısırda üreticilerin yüzünü güldürdü” dedi.

Yörede birinci ürün mısırdan 1.5-2 milyon ton arasında rekolte beklendiğini anımsatan Tezcan, bu yıl ikinci ürün olarak 300-500 bin dekar civarında ekilen mısırdan ise ortalama dekara 1 ton verim alındığını söyledi. İkinci ürün mısırda geçen yıla göre yüzde 20’lik rekolte artışı olduğunu kaydeden Tezcan, birkaç gün önce başlayan hasadın ise yaklaşık 10 gün kadar süreceğine dikkat çekti.


27 Ağustos 2010. 09:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x