Yanıklara Yumurta Tedavisi İlgi Görüyor


 Bir yanık meydana geldiğinde önce hemen soğuk suyun altına tutmak sonra ise bu bölgeye yumurta akı uygulamak tedavinin önemli bir parçasıdır.

Hiçbir zaman bunu kullanmak gerekmeyeceği düşünülür,  ama gerektiğinde… Yumurta akı kullanılarak yanıklar basit ve etkin biçimde tedavi edilebilir. Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilen önemli tedavi yöntemlerinden biridir.

Bir yanık meydana geldiğinde,  kapsadığı alan ne olursa olsun ilk yardım,  etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır.

Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında,  duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış,  aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır. Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.

Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen (bir tür albüminoid) olduğunu öğrenmiş ve en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur!

DİĞER HABERLER
Aktarlara Denetim Talimatı

Yanan bölge yumurta akında mevcut ve aslında vitamin dolu bir plasenta (etene) olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

Yanık durumlarında aklınızda bulunması gereken bu bilgiye hiç ihtiyacınız olmamasını dileriz.

Not:Bu konuda yetkililerden ve uzmanlardan bilgi bekliyoruz.


9 Şubat 2012. 18:38
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x