‘Yaptırımlar Rusya’yı Çin’e yaklaştıracak’


80908

 

Eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Ukrayna’daki krizle ilgili AB’nin Rusya’ya yaptırımlarının, bu ülkeyi Çin’e yaklaştıracağını ve bu yaptırımların Avrupa’yı da etkileyebileceğini ifade etti

 

‘Yaptırımlar Rusya’yı Çin’e yaklaştıracak’

 

 

KİEV – Ukrayna’nın başkenti Kiev’de başlayan Yalta Avrupa Stratejisi 11. Forumu’na katılan Uluslararası Para Fonu (IMF) eski Başkanı Dominique Strauss-Kahn, “Avrupa’nın yaptırımlarının Rusya’yı Çin ile yakınlaştıracağını” belirtti.

 

Kahn, Forumda yaptığı konuşmada, Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’daki krizle ilgili Avrupa’nın yaptırımlarının, Rusya’nın Çin ile yakınlaşmaya iteceğini kaydederek, “Batı Rusya’ya daha fazla yaptırım yaptıkça, Rusya ile Çin arasındaki ilişkiler değişecektir ve Rusya Çin’e yakınlaşacaktır. Bunda yanlış bir şey yok ama gelecek için çok önemli sonuçları olacaktır. Bunu hep akılda tutmamız ve sadece kısa vadeli etkilerini düşünmememiz gerekir” ifadesini kullandı. Kahn, bu yaptırımların kısa vadede sadece Rusya ekonomisini değil, belki de Avrupa ekonomisini de etkileyeceğini kaydetti.

 

Forumda konuşan ABD’li eski NATO Komutanı General Wesley Clark da ABD’nin Ukrayna için Rusya ile savaşmayacağını savunarak, Ukrayna’nın kendisinin, doğudaki krize Rusya’nın karışmasını durdurması gerektiğini ifade etti. Clark, bölgede savaşın sürdüğünü, Rus askerlerinin Ukrayna’nın doğusuna girdiğini kaydederek, bunun Donestk’teki bir ayaklanma değil, belki de Rusya’nın saldırısı olduğunu ve bunun durdurulması gerektiğini ifade etti.

DİĞER HABERLER
Altay Veteriner Ecza Deposu 3.Yaşında

 

Batkivşçina Partisi lider, Eski Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko da Ukrayna topraklarında iç savaşın olmadığını kaydederek, “İlk günlerden başlayarak Rus istihbarat birimleri ve Rus Ordusu, durumu istikrarsızlaştırmak ve kendi stratejisini uygulamak yoluyla Ukrayna’ya saldırdı” ifadesini kullandı.

 

Timoşenko, bu savaşın sıradan bir savaş olmadığını, bunun çok karmaşık ve çok yönlü bir savaş olduğunu kaydederek, bu savaşın istikrarı, ekonomik ve mali istikrarı, yatırım ortamını bozmak gibi çok yönlü olduğunu dile getirdi. Timoşenko, bu savaşın sadece Ukrayna’da değil, belki de birçok Avrupa ülkesinde istikrarı olumsuz etkilediğini kaydederek, “Aslında savaşın artık Avrupa kıtasında devam ettiğini ve Avrupa ülkelerinin de bu çatışmaya müdahil olduğunu” belirtti.

AA

 

0,,17918902_303,00

 

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

 

ABD, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım kararlarını açıkladı. Yaptırımlar ülkenin en büyük bankası ile savunma ve enerji sektörü firmalarını da etkiliyor.

 

Washington, Ukrayna’ya müdahalesi nedeniyle Rusya’ya yönelik aldığı yeni yaptırım kararlarını açıkladı.

 

Yeni yaptırım kararları çerçevesinde, Sberbank da dâhil altı Rus bankasının, ABD piyasalarına erişimi kısıtlanıyor.

 

Yaptırımlar ayrıca, beş savunma sanayii firması ve Gazprom da dâhil beş Rus enerji firmasını da hedef alıyor.

DİĞER HABERLER
Çengel boynuzlu dağ keçisi görüntülendi

 

Karar, AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırım kararlarını yürürlüğe koymasından bir kaç saat sonra açıklandı.

 

Ukrayna ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasındaki hassas ateşkese rağmen Brüksel ve Washington yaptırım yönünde kararlar aldı.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB‘nin Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımların Ukrayna’daki barış sürecini baltaladığını savundu.

 

Lavrov, AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar kapsamına 24 kişi ve 15 şirketi de almasına ilişkin “Ukrayna’daki barış süreci istikrar kazandığı bir anda bu tür kararların kabul edilmesini barış planını baltalamak olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

© Deutsche Welle Türkçe

AFP/Reuters/AP/dpa, BS

 

 

 


13 Eylül 2014. 09:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x