Yaş çay alım fiyatı açıklandı

7 Mayıs 2013. 17:56

cayorganik
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2013 yılı yaş çay alım fiyatını 1 lira 23 kuruş, destekleme primini 12 kuruş olmak üzere toplam 1 lira 35 kuruş olarak açıkladı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Yüzde 12’lik bir artışla 1,23 lira fiyat, 12 kuruş da destekleme primi olmak üzere toplam 1,35 lira, yani 135 kuruştan bu sene alım yapacağız” dedi.
Bakan Eker, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen 2013 yılı yaş çay sezonu açılış toplantısında yaptığı konuşmada, 2013 yılı için yaş çay alımlarının tamamını sağlayacak, parasını zamanında ödeyecek şekilde her türlü hazırlığı yaptıklarını belirtti.
Yaş çayı geçen yıl, 12 kuruşu destekleme primi olmaz üzere 122 kuruştan aldıklarını ifade eden Eker, şunları söyledi:
“2013 yılı fiyatını belirlerken birkaç kritere bakıyoruz. 2012 yılı TÜFE ortalamasına baktığımızda yüzde 6,22’lik bir artış var. Maliyet hesabına bakığımızda, yani 2012 yılında 1 kilogram yaş çayın maliyeti, 2013 yılında ne kadar artış gösterdi ona bakığımızda yüzde 7’lik bir artış var. Biz çay bitkisine verdiğimiz önem, değer sebebiyle enflasyonun 6 puan üzerinde bir artış öngördük. Yüzde 12’lik bir artışla 1,23 lira fiyat, 12 kuruş da destekleme primi olmak üzere toplam 1,35 lira, yani 135 kuruştan bu sene alım yapacağız.”
Organik çay
Eker, organik çayın geliştirilmesi konusunda çalışmalarının sürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:
“2007 yılında hükümetimiz başlattı bu faaliyeti. 13 bin dekardan 75 bin dekara kadar çıkarıldı. Rize ve Doğu Karadeniz ekolojisi itibariyle biz, bir Seylan gibi, dünyanın başka ülkelerindeki yerler gibi aşırı sıcak, haşerenin çok olduğu yerlerde değil, daha yüksek alanda üretim yapıyoruz. Zaten kullandığımız kimsayal madde miktarı sadece gübre ile alakalı. Bu gübrenin de bir şekilde organik kompost çalışmamız var. Onu da oraya aktardığımız zaman, kimyevi gübre yerine organik kompost gübreyi yerleştirdiğimiz zaman çaydaki organik miktarını çok daha yüksek noktaya taşırız ve çay kalitemizi çok iyi noktaya getiririz.”
Çayda ürün çeşitliliğin arttırılmasının önemli olduğunu vurgulayan Eker, “Siyah çayı tek başına satmak yok. Mutlaka çeşitlendireceğiz. Değişen şartların talebi doğrultusunda biz bunu yeni ürünlerle zenginleştirmek, çeşitlendirmek zorundayız” dedi.
Eker, yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “Türk çayının genetik haritasının çıkarılması konusunda çalışmalarımız var. Bu çalışma ile bir çayın içinde karışım var mıdır, yok mudur, bunu tespit edebileceğiz” diye konuştu.

 

Diğer Haberler:
Banvit üretimini bağımsız denetime açtı, işte sonuçlar…

 

Üreticiler yaş çay taban fiyatından memnun

 

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYUDAD) Başkanı Mustafa Mavi yaş çay kilogram fiyatının destekleme ile 1,35 lira olarak açıklanması konusunda, “Fiyatı, tam olarak beklentimizi karşılamasa da tatmin edici bulduk” dedi.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x