Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi


 

Türkiye tam 1 yıl önce kanlı bir darbe girişimine tanıklık etti. FETÖ’cü hainlerin kalkışmasına karşı, Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a, muhalefet liderlerinden, vatandaşlara tüm Türkiye, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir direniş gösterdi. Bir halkın demokrasiye, cumhuriyete sahip çıkmak için tanklara, silahlara karşı yüreği ile direndiği o en uzun gecede, Türkiye 249 evladını şehit verdi, 2 bin 196 kişi ise yaralandı
Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi

Saat 21.30 – 22.00: Başbakanlık Kızılay binasındaki koruma personeli, Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesinden silah seslerinin geldiğini, Koordinasyon Merkezi’ne iletti. Bu ihbar üzerine Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Kontrol Merkezi (SKHKM) yetkilileri arandı. Yetkililer, “Ani müdahale mangaları tarafından tatbikat yapılıyor” yanıtını verdi.

Saat 22.00-22.20: Ankara’da Meclis ile Genelkurmay karargahının bulunduğu bölgede, F-16’ların alçak uçuş yapmaya başlaması üzerine tekrar SKHKM arandı ve yine aynı cevap verildi, F-16 uçaklarının hangi amaçla uçurulduğu, Genelkurmay Başkanlığı’na bir saldırı olup olmadığı, uçakların neden bu kadar alçaktan uçurulduğu yönündeki sorular ise yanıtsız kaldı. Bu sırada askeri birlikler tarafından Boğaz Köprüsü’nde yolların kesildiği haberi alındı. Gölbaşı Polis Özel Harekat Başkanlığı ile Havacılık Dairesi Başkanlığına, F-16 savaş uçakları ile askeri helikopterle hava saldırısı yapıldı. Ankara ve İstanbul’da bazı noktalarda tankların ve zırhlı personel taşıyıcıların sokağa çıktığı bilgileri de Koordinasyon Merkezi’ne ulaştı.
Saat 22:10: Havadan ve karadan tüm saldırılara karşı silahlı müdahale talimatı verildi. İçişleri Bakanlığı, tüm valilikler ile il emniyet müdürlükleri aranarak, alarma geçmeleri talimatı verildi. Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı’nda, tüm personel göreve çağrıldı, personele, ilave güvenlik önlemleri almaları, izinsiz geçişlere engel ve silahlı müdahalelere hazır olmaları, zırhlı araçlar dahil yardım talebinde bulunulması talimatı iletildi. Tüm polislere silahlı olarak görev yapma çağrısında bulunuldu ve Ankara ile İstanbul başta olmak üzere, kritik kamu binalarına girmeye çalışan her türlü unsura silahlı müdahale yetkisi verildi. Bu arada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar başta olmak üzere, kuvvet komutanları ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a ulaşılmaya çalışıldığı ancak cevap alınamadığı da kayıtlarda yer aldı. Genelkurmay Başkanlığı çevresinde silah sesleri duyulduğu ve komuta kademesinin rehin alındığı yönündeki bilgilerin kamuoyuna yansıması üzerine, saat 22.30-23.00 arasında bakanlar, Çankaya Yerleşkesi’ne intikal etmeye başladı.

Taksim’de darbeci askerlere karşı destan yazıldı.
Saat 22.45: Çankaya Köşkü üzerinde uçan dronlara (3 veya 4) uzun namlulu silahlarla ateş edildi. Dezenformasyonların yayılması ve provokasyon ihtimali nedeniyle Twitter, Facebook, Youtube ve benzeri sosyal medyaya yönelik kısa süreli uygulama yapılması kararı alındı.
Saat 22.56: Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay’ın talimatıyla, Başbakan Binali Yıldırım’ın televizyon yayınına bağlanması için temaslar kuruldu. İlk olarak saat 22.56’da TRT ile temas kuruldu ancak TRT’nin yayına bağlanamaması üzerine, saat 22.59’da NTV ile temasa geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, bakanlar, siyasi parti liderlerinin darbeye karşı açıklama yapmalarının uygun olacağı görüşü üzerine bu yönde çaba sarf edildi. TBMM’nin açık tutulması gerektiğine karar verilerek, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, beraberindeki heyetle TBMM’ye geçti. Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Siirt gibi illerin valileri aranarak, olası hareketlenmelere karşı tedbir almaları istendi.
Saat 23.05: Başbakan Binali Yıldırım, NTV’ye bağlanarak, “Bu bir kalkışmadır, buna izin vermeyeceğiz.” açıklamasını yaptı.Yenimahalle’de bulunan MİT yerleşkesine helikopterle saldırı düzenlenmesi üzerine çatışma çıktı. Meclis çevresinde askeri helikopter uçmaya başlaması, Genelkurmay Kavşağı’na çıkan yolların polis tarafından tutulması, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’e belediye araçları ve iş makineleri ile kritik kamu binaları giriş ve çıkışlarının kapatılması, tank ve zırhlı araç girişinin önlenmesi talimatı verildi.
Saat 23.30-23.50: TRT Yerleşkesi’ne giriş ve çıkışları engellemekle görevli polis ekibini aşan darbe girişimcileri, daha sonra TRT binasını işgal etti. TRT spikerine zorla Yurtta Sulh Konseyi’nin bildirisi okutuldu. Aynı dakikalarda Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde de Yurtta Sulh Konseyi’nin bildirisi yayınlandı. TÜRKSAT Genel Müdürlüğü aranarak, TRT yayınlarının iletiminin durdurulması talimatı verildi, Digitürk, d-smart gibi paketler dahil, tüm TRT yayınlarının iletiminin engellenmesi istendi, internet ortamında yayın yapan platformlardan TRT yayınlarının durdurulması için işlem başlatıldı. Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları başta olmak üzere, askeri tesislerin internet sitelerine erişim engeli getirilmesi için adım atıldı. TRT’nin işgalden kurtulması için, vatandaşların yerleşkeye yönlendirilmesi, polisin takviye edilmesi kararlaştırıldı.
Saat 23.00-00.00: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşları, darbe teşebbüsünü protesto için meydanlara davet etti. Bu dakikalarda meydanlara çıkmak için AKP teşkilatlarının SMS yoluyla uyarılabileceği, camilerde ezan veya sela okutturulabileceği, belediye başkanlarından da destek alınabileceği değerlendirildi ve bunun için hazırlıklara başlandı. AKP Genel Merkezi’nden tüm teşkilata, “Sokaklara çıkmak için mesaj göndermeye hazır olun.” talimatı verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve bazı müftüler aranarak, sela veya ezan okunmaya başlanması için hazırlık yapmaları ve müftülerden, imamları hazır tutmaları istendi.

Saat 23.55: İstanbul Atatürk Havalimanı’nda darbe girişiminde bulunanlar tarafından uçuş kontrol kulesine el konuldu ve uçuş trafiği durduruldu. Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay’ın talimatı ile uluslararası basına darbe girişimine dair ilk bilgilendirme saat 00.18 ile 00.30 arasında yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CNN Türk canlı yayınına bağlanarak, halka sokağa çıkma ve darbe girişimine karşı direnme çağrısında bulunmasının ardından, yurdun tamamında halk darbe girişimine direnmek üzere, meydanlara akın etti. Darbe girişimine muhalefet partileri de tepki gösterdi, ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimine karşı açıklamalarda bulundu.

Atatürk Havalimanı’nda tankların önüne yattılar.
Saat 01.00: Koordinasyon Merkezine, Atatürk Bulvarı, Hoşdere Caddesi ve Genelkurmay civarında 6 tankın araçları ezerek ilerlediği, Genelkurmay çevresinde ve karargah içinde çatışma çıktığı, Ankara Emniyet Müdürlüğüne uçak, helikopter ve tankla atış yapıldığı bilgisi geldi.
Saat 01.28: Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, “Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz.” açıklamasında bulundu. Ardından, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı, “Eşkiyalar başarılı olamayacaklar.” dedi.
Saat 01.40: Atatürk Bulvarı ve Çankaya Köşkü üzerinden beş nolu giriş kapısı önüne ateş ederek, 5 zırhlı araç yaklaştı. Silah kullanılarak karşılık verildi ve 100 kişilik bir vatandaş grubunun da desteği ile püskürtüldü.
Saat 02.00: Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, minarelerden sela okunması çağrısında bulundu.
Saat 02.30: MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz, “Darbe püskürtüldü” açıklamasını yaptı.Saat 02.40’da ise TBMM’ye savaş uçağı tarafından iki bomba atıldı.
Saat 02.55: TRT’yi basan askerlerin halk ve polis tarafından püskürtülmesinin ardından, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, bildirinin silah zoru altında TSK adına okutulduğu ve çok zor saatler geçirdikleri yönünde açıklamada bulundu. TRT Yerleşkesi’ne toplanan vatandaşlar, burada darbe girişimini protesto etti. Diğer kanallarda işgal ihtimali üzerine tedbirler artırıldı. İşgal edilen ve CNN Türk, Hürriyet ve hurriyet.com.tr’nin bulunduğu Doğan Medya Center’da darbe karşıtı protestoların güçlendirilmesi istendi. Saat 03.22’den itibaren Meclis sabaha kadar sürecek şekilde, aralıklarla yeniden bombalanmaya başlandı.

Savaş uçakları Meclis’e bomba yağdırdı.
Saat 03.39: Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ikinci kez savaş uçağı ve helikopterler tarafından vuruldu.
Saat 04.00: Marmaris’te kaldığı otelden ayrıldıktan sonra İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının karşısına çıktı.
Saat 04.12: Meclis, bir kez daha vuruldu ve Genelkurmay Başkanlığı çevresindeki askeri helikopterden halka ateş açıldı.
Saat 05.40: Boğaziçi Köprüsü’nde top atışı yapılması nedeniyle, bir TOMA alev aldı.
Saat 05.45: Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosu’nu basan askerlerin teslim olduğu bilgisi verildi.
Saat 06.01: İstanbul Boğazı, deniz ulaşımına kapatıldı.
Saat 06.23: Beştepe’deki
Cumhurbaşkanlığı Külliyesim’ne boba atıldı.
Saat 06.40: Boğaziçi Köprüsü’ndeki askerler, teslim oldu.
Saat 06.50: Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar getirildi.
Saat 07.15: Çerkezköy’deki 3. Zırhlı Tugay’dan İstanbul’a 15 tank sevk edildi.
Saat 07.24: Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığı önünde silahlı çatışma çıktı, İstanbul’da Marmaray seferleri durduruldu.
Hulusi Akar, Çankaya Köşkü’ne böyle ulaştı. Darbeci General Mehmet Dişli
Hulusi Akar, Çankaya Köşkü’ne böyle ulaştı. Darbeci General Mehmet Dişli
Saat 07.45: Genelkurmay’dan çıkan tanktan barikat için yolda park eden kamyonlara ateş açıldı. Aynı dakikalarda, Güvercinlik Kara Havacılık Okulu’na jandarma ve polis tarafından operasyon yapılması istendi. Operasyona destek amacıyla vatandaşlar ve belediye iş makineleri alana yönlendirildi. Buradaki darbe yanlısı askerler, helikopterler ile Akıncı Üssü’ne geçti.
Genelkurmay’ın önünde darbecilere direndiler

Saat 08.00: Ankara Kazan’daki Akıncı Ana Jet Üssü’nden uçakların kalkmasını engellemek için, üssün yakıt ikmal borularının vanaları kapatıldı, elektrik, internet, telefon, suları kesildi. Vatandaşların, polislerin ve belediye iş makinelerinin buraya yönlendirilmesi sağlandı. Bunun üzerine Ankara Kazan’daki Akıncı Üssü’nden uçakların kalkmasını engellemek isteyen vatandaşlara yaylım ateşi açıldı ve 5 kişi şehit oldu, 40 kişi de yaralandı.
Saat 08.32: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, götürüldüğü Akıncı’daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığından alınarak, Başbakanlığa getirildi. Bu olaydan 4 dakika sonra ise Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Özel Harekat polislerince ele geçirildi, karargahtaki Fetullahçı Terör Örgütü’ne mensup askerler etkisiz hale getirildi.
Saat 09.19: Antalya, Niğde ve çeşitli illerden özel harekat polisleri başkente sevk edildi.
Saat 09.40: Genelkurmay Başkanlığından çıkan 200’e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.
Saat 12.15: Başbakan Binali Yıldırım, yanına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ı da alarak, Çankaya Köşkü’nde basın karşısına çıktı ve darbe girişiminin başarısız olduğunu açıkladı.
(Bilgiler Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nin kayıtlarından derlenmiştir)

 

 

15 Temmuz darbe girişimine karşı tek vücut olarak kararlılıkla karşı duran özel sektör kuruluşları, faaliyetlerini kesintiye uğratmak bir yana, bu kalkışmaya karşı kazanılan zaferin heyecanı ve motivasyonuyla işlerini daha da büyütme çabası içinde oldular.

 

Yeni yatırımları devreye sokan her sektörden firmalar, istihdama da olanaklarının ötesinde destek vermeye çalıştılar.

 

En hızlı reaksiyonu gösteren şirket olduk

 

Kaan Terzioğlu – Turkcell

 

15 Temmuz 2016, tarihin gördüğü en büyük ihanet hareketlerinden birine tanıklık etti. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekasını, Türk milletinin huzurunu ve refahını hedef alan bir darbe girişimi yaşandı. Böylesine olağanüstü durumlarda haberleşme altyapısı hayati önem arz ettiğinden, Turkcell olarak teröristlerin ilk hedeflerinden biri olduk. Kimimiz alın teriyle, kimimiz el emeğiyle; kimimiz canı pahasına, kimimiz duasıyla bütün ekip canla başla çalışarak Türkiye’nin iletişiminin kesilmemesi için bu zorlu süreç boyunca görevimizi yaptık. Şunu gururla söyleyebilirim ki bu hain girişim karşısında en hızlı reaksiyonu gösteren şirket olduk, demokrasinin yanında yer alarak tavrımızı koyduk. Bu hain girişim süresince darbecilerden tarafımıza ulaşan tüm yasadışı talepleri reddederek, devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu açıkça beyan ettik. Halkımızın hain girişime karşı organize olmak için kullandığı sosyal mecralara kesintisiz erişim için bütün tedbirleri aldık. Telekom sektörü olarak vazifemizi yaptığımız için mutluyuz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi sektörümüzde de birlik ve beraberlik sağladı. Bu olaylardan hem Türkiye hem de sektör olarak kenetlenerek daha da güçlenerek çıktık. Her zaman söylediğimiz gibi “Türkiye’nin teknolojide tüketen değil üreten ülke olması” yolunda sektör olarak birlikte hareket ediyoruz ve edeceğiz. Sektörümüzün ve Türkiye’nin geleceğine inanarak yatırımlarımızla birlikte hizmetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.

 

‘Şantiyelerimizde bir gün bile işe ara vermedik’

 

Nihat Özdemir – Limak Holding

 

Türkiye ekonomisi bu hain darbe girişimini çok hızlı reaksiyon göstererek hafif atlattı. Normalde dünyanın başka bir ülkesinde böyle bir girişim olsa bunun ekonomi üzerinde çok daha yıkıcı sonuçları olurdu. Biz şirket olarak herhangi bir değişim olmadan yatırımlarımıza devam ettik. Fabrikalarımız kesintisiz bir şekilde çalışmaya devam etti. Hatta Türkiye ve dünyada önemli projelere yatırım kararları aldık. Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu İnşaatı, Çetin Barajı ve HES yatırımı, Gürsöğüt Barajı ve HES yatırımı kararları darbe sonrasında aldığımız önemli yatırım kararlarıydı. İstanbul Yeni Havalimanı, TANAP, Kuzey Marmara Otoyolu ve Yusufeli Barajı gibi önemli şantiyelerimizde ise inşaatlarımızı bir gün olsun durdurmadık. Kuveyt’te de Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal binasının temelini attık. Ankara ve Kilis’te iki önemli çimento fabrikası yatırımına başladık ve bu yatırımlara ara vermeden sürdürdük. Diğer tüm yatırımlarımızda da bu şekilde mümkün olduğunca ekonomiyi rahatlatacak tedbirler almaya gayret gösteriyoruz.

 

‘Tek vücut olduğumuzu kanıtladık’

 

Fuat Tosyalı – Tosyalı Holding

 

Demokrasimize karşı yapılan bu saldırıda kararlı bir duruş sergileyerek şer odaklarına karşı nasıl kenetlendiğimizi ve tek vücut olduğumuzu tüm dünyaya da bir kez daha kanıtladık. Hükümetimizin her zaman yanındayız ve milletimizin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin rejimine ve bağımsız bütünlüğüne karşı olan bu saldırıyı bir kez daha lanetliyorum. Yüce Türk Milleti’nin refah seviyesini yükseltmek ve ekonomiye olan canlılığı artırmak için Tosyalı Holding olarak elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz. Vatanımıza, bayrağımıza ve toprağımıza sahip çıkan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk milletine şükranlarımı sunarım. Demokrasimize ve geleceğimize hiç çekinmeden sahip çıkan ve bu uğurda şehit olan vatan evlatlarını rahmetle anıyor; milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyoruz.

 

‘Toplumun ‘zehirlenmiş’ kısmı ayıklandı’

 

Önen Kuzu – Kuzu Grup

 

FETÖ, tam 1 yıl önce milletimizin bütünlüğüne, milli irademize yönelik ayaklanma hareketi gerçekleştirmiştir. Darbe diyemeyeceğim, bu düpedüz vatana ihanettir. Planlanmış ve organize edilmiş bir suçtur. Ülkemiz dik duruşuyla dünyaya meydan okudu. Son 1a yılda ülke ekonomimiz büyümeye, gelişmeye devam etti. Demokratik ve laik düzene yapılan bu saldırıda; vatanına, milletine ve yaşadığı topraklara ihanet edenler cezasını buldular. Ülkemizin geleceğine güvenimiz tam. Yatırımlarımıza ve projelerimize hız kesmeden devam ediyor, ülkemiz için tüm özverimiz ile çalışıyoruz.

 

‘Yeni yatırımlarla ülkemize kenetlendik’

 

Muammer Ceylan – Ceylan İnşaat

 

Hain darbe sonrası birlik ve beraberliğimizi güçlendirici her çalışmada ve platformda halkımızla birlikte olmaya gayret ettik. Bu hain kalkışmanın hedeflerinden biride Ülkemizin ekonomik dengelerini bozarak güvensizlik ve kaos ortamı yaratmaktı. Ekonominin lokomotifi olan İnşaat sektörü de dolaylı olarak bu hain saldırıdan etkilenmiş olacaktı, ama olmadı beceremediler. Tüm sektör temsilcileri başarısız darbe girişiminin artçı şoklarını geri çevirdi. İnşaat sektörü de çalışmalarına ara vermeden hatta sektörün geleceğine daha fazla yatırım yaparak bu darbe girişiminin amacını boşa çıkarmıştır.

 

‘Her kesim üzerine düşeni yaptı’

 

Ali Dumankaya – DKY İnşaat

 

Ülkemiz 15 Temmuz’da yaşanan menfur darbe girişimiyle büyük bir demokrasi sınavı verdi. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın önderliğinde atılan milli seferberlik adımları doğrultusunda, kamu ve özel sektör olarak herkes üzerine düşeni yaptı. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin lokomotifi gayrimenkul sektöründe gerçekleşen düzenlemeler ve güç birliği kampanyaları ile konut satışları 1 milyon 341 bin 453’lük satış ile 2016 yılında rekor kırdı. Gayrimenkul sektörü 2017’nin ilk yarısında da maliyetlerdeki artışa ve döviz kurlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak biraz yavaşlasa da büyüme ivmesini sürdürdü. 2017 yılı için beklenen konut satış rakamının 1.5 milyon seviyesini geçeceğini öngörüyoruz.

 

‘Daima nöbetteyiz’

 

Mustafa Baştuğ – Baştuğ Metalurji

 

15 Temmuz 2016 gecesi demokrasimize, birliğimize yapılan saldırının ekonomik ve stratejik dirayetimizi de hedef alan bir yanı var. Bu vahşi ve sinsi planı bertaraf etmede; daha da sağlamlaşan, devletiyle yan yana saf tutmayı artık bir alışkanlık haline getiren sektörün, sanayicinin ve her katmandan çalışanların önemi büyük. Kendisinin olana sahip çıkmanın erdemiyle, halkımızın kendi milli iradesine cansiperane sarılmasının önemi büyük. Liderlik vasfının ve zor durumlarda lidere gösterilmesi gereken ahde vefa, sadakat ve disiplinli uyumun önemi büyük. Bizler, bu ve sonrasında tekrarına cüret edilebilecek benzer planlara daima karşı koyacak güçteyiz, ve bunu her gün, her sabah hatırlayarak ve düne göre daha amansız bir azimle çalışarak biriktiriyoruz. Kısaca Temmuzlarda hatırlayacağımız bir nöbet yok, daima nöbetteyiz.

 

‘Ülkemiz için üretmeye kararlıyız’

 

Hüseyin Nuri Çomu – Sunar Grup

 

15 Temmuz bir siyaset meselesi değildir, bir ülkenin var olma mücadelesidir. 15 Temmuz farklı görüşten, mezhepten, meşrepten insanların vatan için verdiği mücadeledir. Bu ülke, toplumsal bir manifesto koyarak 15 yılda elde ettiği kazanımları bir gecede kaybetmemeli. Öncelikle bu ülkenin vatandaşı olan bizler, bir vatandaşlık görevi olarak darbeye dur demek için 15 Temmuz gecesi ve akabinde gerçekleşen Demokrasi Nöbetlerinde meydanları doldurduk. Ancak bu ülkenin sanayicileri olan bizlerin bu ülkeye koyacağı asıl katkı; daha müreffeh bir Türkiye, ekonomisiyle de daha güçlü bir Türkiye için çok çalışmaktır.


Yazan - 15 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x