Yassıada’dan Kaçan Somonları Dereden Topladılar….


 Marmara bölgesinde etkili olan lodos nedeniyle çok sayıda somon balığı, Pendik’te denize dökülen dereye hücum etti.
 

Vatandaşlar, Yassıada’daki balık üretme çiftliğinden kaçtıkları öğrenilen somonları kovalarla topladı. Derede ‘somon’ avı gece yarılarına kadar devam etti.

Pendik sahilinde denize dökülen derede çok sayıda balık olduğunu gören vatandaşlar, dereye inerek balıkları incelemeye başladı. Deredeki balıkların cinsinin somon olduğunu gören vatandaşların şaşkınlığı daha da arttı. Vatandaşlar daha sonra kovalarla ve ağlarla deredeki somonları topladı. Vatandaşların derede somon avı gece yarılarına kadar devam etti.

İlk defa somon gördüklerini söyleyen vatandaşlar, “Bir söylentiye göre Yassıada tarafında somon balığı çiftliği varmış. Ağların onarımı sırasında ağları yırtarak kaçan somanlar buraya gelmiş. 30 yıldır kıyı balıkçılığı yapıyorum, Marmara’da ilk defa somon balığını gördüm. Somonların buraya yumurtalarını bırakmak için geldiklerini tahmin ediyoruz.” diyerek duygularını dile getirdi.

SOMON BALIKLARI

Tatlı suda yetişip denize göç eden ve sonra yumurtlamak için tekrar tatlı sulara dönen göçebe balıklardır. Bu göçlerinde inanılmaz bir çaba ile imkânsız görünen engelleri aşarlar; hatta alçak şelaleleri metrelerce yukarıya atlayarak ya da hiç desteksiz boşluğa dökülen suyun içinde akıntıya karşı yüzerek aşarlar. Somon balıkları bütün okyanusu dolaşmış olsalar bile, suyun kokusunu takip ederek sonunda daima kendi doğdukları kaynağa geri döner

DİĞER HABERLER
Tezgahta sezon açıldı

4 Aralık 2010. 15:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x