Yem Fiyatlarının Artması Kesimleri Hızlandırdı ve Et Fiyatları Başaşağı


Yem ve kuraklık nedeniyle saman fiyatlarının zamlanması sonucu elindeki hayvanları zorunlu olarak kesmeye gönderen üretici kırmızı et fiyatlarının büyük oranda düşmesine neden oldu.

 

Et fiyatlarında büyük indirim

 

 

Başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere artan kesim sonucu ortaya çıkan et fazlalığı fiyatların aşağıya inmesine  neden oldu. Daha önce 24-25 liradan satılan kuzu etinin kilosu 18-22 lira arasında satılırken, bazı kasapların büyük indirimi sonucu  fiyatlar 13 liraya kadar düştü.

 

Yem fiyatı artığı için et fiyatının da ucuzladığını, çünkü üreticinin beslediği hayvanı satmak zorunda kaldığını belirten üreticiler, girdilerin yükselmesinin sonucu kesimin armasının normal olduğunu  ve böylece 25 lira civarında olan et fiyatlarının 16 liraya indiğini söylediler.

 

 

Geçen yıl 35 kuruş olan saman fiyatının bu yıl 70 kuruşa, arpanın ise 50-60 kuruştan 80 kuruşa yükseldiğini ifade eden et üreticileri , ‘Üretici bu kadar artışı karşılayamıyor. Fiyatlar bu kadar yüksek olunca üretici hayvanını besleyemiyor, dolayısıyla da satıyor. Etin ucuz satılması bizim açımızdan çok önemli değil. Keşke herkes 10 liradan et yese. Ama gelecek yıllar ne yapacağız.Bu gidişle kimse besicilik yapmayacak’ diye konuştu.

 

 

 UCUZ  ETE HÜCUM  

 

Bu arada hayvan üreticileri zarar ettiklerinden yakınırken, ette yansıyan ucuzluktan tüketiciler memnun. Promosyon yaparak et fiyatını 13 liraya kadar kadar düşüren bazı kasaplar da adeta tüketicilerin akınına uğruyor.   Müşteriler,çoğu yerde et fiyatının 24-25 lira civarında olduğunu, daha önce evine bir kilo bile et alamazken, düşüş sayesinde 4-5 kilogram alabildiğini ifade ederek, memnuniyetini dile getirdi.

 

Bir tüketici etteki ucuzluktan dolayı memnun olduğunu belirterek, ‘Dün kendim için bir bütün kuzu aldım. Bugün de oğluma bir bütün kuzu alacağım. Ucuz olduğu için biraz stok yapacağız. Diğer yerlerde 20-22 lira arasında ama burada yaklaşık 13 lira. Hem de etleri çok güzel’ dedi.


Yazan - 7 Aralık 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x