Yem İthalatında Kapsam Genişliyor


Son haftaların sıkıntılı sektörü yem, bütün dikkatini Çankaya’daki ‘indirimli yem ithalatı’ kararnamesine yöneltti.

 

Hüseyin GÖKÇE

 

ANKARA – Uzun süredir büyük hızla artan girdi maliyetlerinin artmasından sıkıntıya düşen yem sektörü, gözünü Cumhurbaşkanlığı’nda bulunan indirimli yem ithalatıyla ilgili kararnameye çevirdi. Kamuoyuna sadece kaba yemle sınırlı olacağı bilgisini verilen ithalat yetkisinin, diğer yem hammaddelerini de içerebileceği ifade ediliyor.

 

Gerek bu yıl yaşanan kuraklık ve hayvan varlığındaki artışa paralel olarak talepteki artışı karşılayamayan kaba yemdeki arz sorununun giderilmesi amacıyla çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda yem sanayicilerinden gelen ithalat vergilerinin indirilmesiyle ilgili talebi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kararname hazırlanmak üzere Ekonomi Bakanlığı’na Ramazan ayının ortalarında iletmişti. O dönem kamuoyuna ot, saman, fiğ gibi kaba yemlerin ithalatında gümrük vergilerinin kolaylaştırılacağı ifade edilmişti.

 

Kaba yemle sınırlı olmayacak

 

DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre Tarım Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme taslağında, sadece kaba yem değil yem sanayicilerinin ağırlıklı olarak kullandığı karma yem hammaddeleri de yer alıyor. Yem Sanayicileri halen Cumhurbaşkanlığı’nın onayını bekleyen kararnamenin içeriğini merakla bekliyor. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, büyük sıkıntı içinde olan sektörün biraz rahatlayabilmesi için, kepek ve yağlı tohumlar başta olmak üzere soya ve melas gibi ürünlerde gümrük vergilerinin indirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Türkiye’nin ithalat bağımlısı olmaktan kurtulması için üretimin artırılması gerektiğini ifade eden Karakuş, “Sürekli ifade ediyorum. Türkiye ot ile et arasında bir tercih yapmak durumunda. Yani et ithal etmek istemiyorsanız, bir süreliğine de olsa ot ithalatı yapılmalıdır” dedi. Türkiye’de uzun vadeli hayvancılık politikaları oluşturulurken, yem maliyetlerinin düşürülmesinin önemine işaret eden Karakuş, “Sadece ithalat kararı duyurulduğunda bile fiyatlarda kısmen durulma oldu. Eğer ithalat kararı çıkmasaydı saman fiyatı, arpa, mısır fiyatını bile geçecekti” diye konuştu.

 

Öte yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, önceki gün yaptığı açıklamada, kararnamenin Çankaya Köşkü’nde olduğunu belirterek, kısa süre içinde yayımlanacağını söylemişti.


Yazan - 30 Ağustos 2012. Kategori HAYVANCILIK, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x