Yemek Fabrikaları Ve Dinlenme Tesisleri Mercek Altında


416aed4c-345f-4d69-9cba-b58cafacac22

 

 

 

Bolu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesinde görevli Gıda Kontrol Görevlisi Gıda Mühendisleri Fatma DOĞAN KARA ve Uğur KÜÇÜKKAYA tarafından ilimizdeki Hazır yemek ve tabldot üretimi yapan gıda işletmeleri ile dinlenme tesislerinde denetimler yapılarak yemek numuneleri alındı.

 

 

2016 Bakanlık/İl Gıda Kontrol Planı kapsamında numuneler aylık belirli sayılarda belirlenmiş olup aseptik koşullarda alınan yemek numunelerinin mikrobiyolojik analizleri Bolu İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nde yapılmaktadır. Sözkonusu yemek numunelerinin Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliğine uygun olarak üretilip üretilmediği kontrol edilmektedir.

 

 

 

 

Bolu ilinde halen 22 adet hazır yemek, tabldot yemek ve meze üreten işletme bulunmaktadır. 5996 Sayılı Kanuna göre bu işletmeler; gıda mühendisi, ziraat mühendisi (gıda ve süt bölümü), kimya mühendisi, kimyager, diyetisyen, veteriner hekim, ev ekonomisi yüksek okulu beslenme bölümü olmak üzere 7 meslek unvanından birine sahip bir kişiyi sorumlu yönetici olarak istihdam etmek zorundadır. Sorumlu yönetici yemek üretim ve dağıtımıyla ilgili tüm aşamalardan sorumlu olup işyerinde tam gün çalışması zorunludur.

 

 

 

Yapılan denetimlerde işletmelerin yemek üretim prosesleri incelenmiş ve eksiklikler için işletme yetkililerine ve sorumlu yöneticilerine mevzuat çerçevesinde gerekli uyarı ve bilgilendirme yapılmıştır. Özellikle dinlenme tesislerindeki yemek sunumu sürecinde yemeklerin uygun sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerektiği belirtildi.

 

 

Denetimler program kapsamında devam etmektedir. Vatandaşlar gıda ile ilgili herhangi bir şikayetinde “Alo 174 Gıda Hattına” telefon veya mail yoluyla ulaşabilirler.

 


Yazan - 18 Nisan 2016. Kategori MANŞET, GIDA, Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x