Yeni fasıl açılıyor


0,,16029200_303,00

 

 
Brüksel’deki AB Konseyi’nde yarın gerçekleştirilecek ‘Hükümetlerarası Konferans’ta (HAK) AB-Türkiye müzakere fasıllarından 22.si olan “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlığı açılacak.

 

 

Türkiye’nin AB ile toplamda açtığı 14. fasıl olacak olan 22 numaralı faslın açılışı oldukça maceralı oldu. Bir önceki Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminden bu yana Fransa tarafından bloke edilen ancak François Hollande’nin iktidara gelmesi ve Türkiye’nin Şangay Beşlisi söylemlerinin hemen ardından ilişkilerin ivme kazanması için Şubat 2013’te engeli kaldırılan bu faslın İrlanda dönem başkanlığında açılaması bekleniyordu. Ne var ki, mayıs ve haziran aylarında ‘Gezi Olayları’ çevresinde Türkiye’de yaşanan gelişmeler ve Almanya’da seçimlerin yaklaşması bu faslın bir kez daha engellemeyle karşılaşmasına neden oldu. Almanya’nın geçici olarak bloke ettiği ve sonbahar aylarına bıraktığı fasıl için geçtiğimiz hafta Lüksemburg’da bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları bu kez herhangi bir engellemeyle karşılaşmayınca 5 Kasım tarihini faslın açılması için uygun gördüler.

 

 

 

Litvanya dönem başkanlığında açılacak olan faslı Ankara oldukça memnuniyetle karşılarken dışişleri yetkilileri de ilişkilerin yeniden ivme kazanması adına fasıl açılıyor olmasının önemine değiniyorlar. AB Bakanı Egemen Bağış, ‘gecikmiş bir olumlu gelişme’ değerlendirmesi yaparken geçtiğimiz gün Bağış’ı Türkiye’de ziyaret eden Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen Rujiten “Kıbrıs sorununun çözümünden sonra adli haklar ile ilgili fasıllara (23-24) başlayacağız. Yeni bir dönem başlıyor” demiş, AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle de yaptığı yazılı açıklamalarda müzakerelerin ivme kazanmasının reformların devamı için hayati olduğunu belirtmişti.

DİĞER HABERLER
Tarım ve Gıdada Coğrafi İşaretler Öne Çıkıyor

 

 

İlişkilerin kilidi Kıbrıs

 

 

ifsa_2ab-kibris2İlişkilerin ivme kazanıp kazanmaması aslında artık tamamen Kıbrıs’taki çözüm ile ilgili. Adada bir ilerleme sağlanmadığı takdirde Fransa’nın blokajını kaldırabileceği birkaç fasıl dışında müzakereleri ilerletmek adına kimsenin yapabileceği bir şey kalmadı. 35 başlıktan üzerinde blokaj olmayan ve Türkiye’nin hala açabileceği 3 fasıl var ancak bunları da Türkiye açmayı uygun görmüyor. Bununla birlikte AB’nin iki yıl önce aldığı bir karar Türkiye’nin işini daha da zorlaştırıyor çünkü Kıbrıs nedeniyle bloke edilen 23 ve 24. fasıllar öncelikli fasıl statüsü kazandı. bu nedenle aday ülkeler bu iki faslı açmadan diğer fasılları zaten isteseler de artık açamıyorlar.

 

 

 

 

 
Müzakerelerde en son “Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı” faslı 2010’un ilk yarısında İspanya’nın dönem başkanlığı sırasında açılmıştı.

 

 

Fasıllarda son durum

 

 

Müzakerelerde toplam 35 başlık var. Bunlardan 2’si kapanış faslı o nedenle işin sonuna kadar onlarla ilgili müzakere yapılmıyor dolayısıyla aktif müzakere edilebilen 33 başlık söz konusu. Bu 33 başlıktan şimdiye kadar sadece 14’ünü açılabildi ve bunların yalnızca birini geçici olarak kapatıldı. Geriye kalan 19 fasıldan 16’sı siyasi nedenlerle bloke durumda. Engelleme olmasa Türkiye bu 16 faslın 12’sini altı ayda geriye kalan 4 tanesini de bir yıl gibi bir süre içinde açabilecek durumda. Bu bloke olmuş 16 fasıldan -ek protokol nedeniyle- 8 tanesi AB tarafından birlik kararıyla engelleniyor. Ayrıca Konsey yine ek protokol nedeniyle artık hiçbir faslın kapanmasına da müsaade etmiyor yani Türkiye bu 8 tanesi dışındakileri açsa bile kapatması mümkün değil. Fransa 2 başlığı bloke ederken, Rumlar da 2’si Fransa ile ortaklaşa olmak üzere 4 faslı bloke ediyor.

DİĞER HABERLER
Broiler Sektörü Zorluk İçinde

 

© Deutsche Welle Türkçe
Haber: Sertaç Aktan / Brüksel


4 Kasım 2013. 18:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x