Yeni Meclis Başkanı belli oldu


,a3MHeRfGvEiIyVte7mDG6A

 

 

 

Dördüncü tur oylama ile yeni Meclis Başkanı seçildi.

 

TBMM’nin 26. Başkanı, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz oldu.

 

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan dördüncü tur oylamaya, üçüncü turda en çok oyu alan İsmet Yılmaz ile CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal katıldı.

 

Oylamaya 547 milletvekili katılırken, Yılmaz 258 oy, Baykal ise 182 oy aldı. 29 oy boş çıktı, 78 oy ise geçersiz sayıldı.

 

Baykal, TBMM Başkanı seçilen İsmet Yılmaz’ı tebrik ederek başarılar diledi. Yılmaz’ın söz istediğini belirten Baykal, kendisini kürsüye davet etti.

 

TBMM Başkanı seçilen Yılmaz “Milletimiz, 25. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden öncelikle yeni bir anayasa beklemektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı ekonomik ve demokratik seviye, yeni bir anayasayı zorunlu kılmaktadır” dedi.

 

isimiz-cok-vaktimiz-az,pVsIfJwVFkatIyPheKq8jA

 

Özgeçmişi

 

 

Mecliste 24. ve 25. dönemde milletvekilliği yapan İsmet Yılmaz, 10 Aralık 1961’de Sivas’ın Gürün ilçesinde doğdu.

 

1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Makine Bölümünü ve 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Yılmaz, yüksek lisanslarını 1990’da İsveç Malmö Dünya Denizcilik Üniversitesinde “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında ve 2002’de Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk ABD’de yaptı.

 

Yılmaz, 20 yıl kamuda ve özel şirketlerde denizcilik sektöründe mühendis ve müşavir avukat olarak hizmet verdi.

 

İsmet Yılmaz, 31 Aralık 2002 ile 8 Mayıs 2007 tarihleri arasında Denizcilik Müsteşarlığında, müsteşar olarak görev yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 114. maddesi gereğince, 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı.

 

31 Ekim 2007’den itibaren de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapan Yılmaz, 24. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3. döneminde Vecdi Gönül’ün yerine 6 Temmuz 2011’de Milli Savunma Bakanlığına atandı. 25. dönemde Sivas milletvekili olarak TBMM’ye yeniden girdi.

 

26 Haziran’da AK Parti tarafından, TBMM başkanlık seçiminde aday gösterildi.

 

baskan-belli-oldu,RnhiVJ5ez0ya9pJ3HbBtKw

 
“İŞİMİZ ÇOK, VAKTİMİZ AZ”

 

Seçilmesinin ardından Meclis kürsüsüne çıkan Yılmaz, ilk konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı:

“Destekleriniz ve uyarılarınız için teşekkür ederim. Bu makamda, bu ülkeye hizmet etmiş tüm milletvekillerini hayırla yad ediyorum.
Bu Meclis gazi Meclis’tir. Milli iradenin en somut göründüğü yerdir. Burası demokrasinin kalbidir. Bize düşen Meclis’in itibarını en yüksek tutmaktır.

Yapacak çok işimiz var, vaktimiz az. Meclisimiz milletimizin her sorununun çözüm adresidir. Bu dönemde devlet gücünü kullanan organlar arasında işbirliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu söylemek isterim.

Kuvvetler ayrılığı medeni bir iş bölümüdür. Yeni yasama döneminin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Milletimiz, 25. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden öncelikle yeni bir anayasa beklemektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı ekonomik ve demokratik seviye, yeni bir anayasayı zorunlu kılmaktadır.”


Yazan - 1 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x