‘Yeni Nesil Haberciler’ sertifikalarını aldı


aa_picture_20141107_3723659_high-jpg20141107160940

 

 

 

AA Genel Müdürü Öztürk, AA Haber Akademisi bünyesindeki “Yeni Nesil Habercilik Eğitimi”nin sonunda öğrencilere sertifikalarını verdi.

 

ANKARA

 

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, AA’da çalışan bir habercinin, uluslararası medyada görünme fırsatı bulunduğunu belirterek, bunun da Türkiye’deki başka bir kurumda olmadığını söyledi.

 

AA Haber Akademisinin, bölge müdürlüklerinde çalışan habercilere yönelik düzenlediği “Yeni Nesil Habercilik Eğitimi” programına katılanlar, sertifikaları düzenlenen törenle aldı.

 

Öztürk, AA Konferans Salonu’nda düzenlenen törende, çalışanların eğitim, altyapı, bilgi ve birikim dahil olmak üzere her konuda donanımlı olmasını istediklerini belirtti.

 

Çalışanların, uluslararası ajans kalitesine yakışan her donamına sahip olması için çalıştıklarını ifade eden Öztürk, bu doğrultuda AA Haber Akademisi mezunlarını istihdam etmeye özen gösterdiklerini dile getirdi.

 

Öztürk, tamamen haberciliğe odaklanan insanlardan oluşan bir ağ kurduklarını aktardı.

 

Kemal Öztürk, ajansın insan kaynağı profilini en üst düzeye çıkarmayı amaçladıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

 

“Akademide eğitim almayan, yabancı dil bilmeyen, uluslararası haber bakışı olmayan, fotoğraf çekemeyen, video kullanamayan kişilerin kurumumuzda uzun süreli çalışacağını düşünmüyoruz. Akademiye katılanların eğitimiyle bizzat ilgileniyoruz. Çünkü biz artık sadece Türkiye’ye yönelik yayın yapan bir ajans değiliz. Artık Londra’dan da Washington’dan Pekin’den de Kahire’den de Moskova’dan da ajansımız takip ediliyor, çektiğimiz fotoğraflar görülüyor. Bu nedenle de bir uluslararası standart getirmemiz lazım. Bu standart da sadece eğitimle gerçekleşebilir. Yeni Nesil Habercilik Eğitimi de bunun bir parçasıdır. Bu eğitimlerden son derece verim aldık, sonuçlarını çok güzel gördük.”

 

Uluslararası medyada görünme fırsatı

 

AA’da çalışan bir habercinin, uluslararası medyada görünme fırsatı olduğuna dikkati çeken Öztürk, bu fırsatın Türkiye’deki başka bir kurumda da bulunmadığını söyledi.

 

Reyhanlı ya da Suruç’ta çekilen bir fotoğrafın Washington Post ve The Guardian’da görülebileceğini aktaran Öztürk, bunun mesleki kariyer açısından hayati bir fırsat olduğunu kaydetti.

 

“Fırsat eşitliğinin çok büyük bir nimet olduğunu aklınızdan çıkarmayın” ifadesini kullanan Öztürk, eğitime katılanlara uluslararası basında çalışacak şekilde bir kariyer planlaması yapmalarını tavsiye etti.

 

AA’nın Türk medyasının kök hücresi olduğunu dile getiren Öztürk, “Ajansta yetişen insanlar Türk medyasının ana atardamarlarında yer alacaktır. Anadolu Ajansı ekolü 5 sene sonra tüm medyamızda çok büyük bir etki yaratacaktır. Bunun da pozitif bir etki olacağını düşünüyorum. Çok nitelikli insan kaynağımız var. Çok iyi eğitim veriyoruz, çok iyi şartlarda çalışıyorlar. Her geçen gün uluslararası standarda yaklaşıyorlar. Bu standardı görmekten de büyük bir memnuniyet duyuyorum” şeklinde konuştu.

 

“Haberin yerel kalmasına gönlünüz razı olmasın”

 

Eğitim alanlara yönelik “Kendinizi bölge muhabiri olarak görmeyin. Siz uluslararası bir haber ajansının Türkiye’de çalışan elemanısınız. Haberin yerel kalmasına gönlünüz razı olmasın” diyen Öztürk, habercilere habere, fotoğrafa ve görüntüye bu doğrultuda bakmalarını önerdi.

 

Haberin uluslararası değer taşımasının önemine değinen Öztürk, “Aklınızda hep ‘Ben bir gün Time’ın kapak fotoğrafını çekeceğim’ olmalı. ‘Bir gün WordPress’i ben kazanacağım’ olmalı. ‘Bir gün Pulitzer’i ben alacağım’ olmalı. Artık yerel yarışmalardan medet ummuyoruz, bunlarla kendimizi avutmamalıyız. Artık Erzurum’da çektiğimiz bir fotoğrafın artık dünya basınında yer almasıyla övünmemiz lazım. Standartlarımızı yükseltmek için rekabet şartlarını artırmamız lazım” şeklindeki görüşlerini paylaştı.

 

Öztürk, AA Haber Akademisince yürütülen savaş muhabirliği eğitimlerinin kısa bir süre sonra uluslararası haber kuruluşlarından muhabirlere de verileceğini kaydetti.

 

“Ajansta görev yapmaktan gurur duyuyorum”

 

Eğitime Sakarya Bölge Müdürlüğünden katılan Yardımcı Muhabir Metin Girgin de ajans bünyesinde görev yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Organizasyonun, ajansın kendilerine verdiği önemin bir göstergesi olduğunu belirten Girgin, bir ay boyunca kendileriyle ilgilenen ve emek veren herkese teşekkür etti.

 

Katılımcılara sertifikalarını veren Kemal Öztürk, daha sonra eğitim alanlarla fotoğraf çektirildi.

 

Muhabir: Duygu Can

 


Yazan - 8 Kasım 2014. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x