Yenilebilir ambalaj filmi


3657402720_1eec400209_b
Rusya’da polietilen ambalaja bir alternatif geliştirildi. Astrahan Teknik Üniversitesi’nin genç bilim adamları, plastik atıklardan kaçınma yolunu buldu. Sıradan polietilen poşetin doğaya ayrışması en az 40 yıl sürer. Bazen bu süreç 100 yılı da aşabilir. Polimer maddelerin yakılması sonucu ise havaya toksik maddeler yayılıyor.

 

Polietilenin yerini alması için geliştirilmiş yeni biyo ayrışım maddesi, biraz daha pahalı ama imha edilmesini gerektirmez. Astrahan Teknik Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Mariya Nikulina, bu malzemenin, içindeki gıda ile birlikte yenilebileceğini söyledi:“Ürünümüzün en büyük özelliği, yüzde 90 oranda tamamen doğal olan sıradan gıda ve tat malzemelerinden oluşması. Yüzde 10’unu ise ambalaj filminin yapısını sağlayan gıda katkıları oluşturuyor. Bu katkı maddelerin çoğunun şifa etkisi var.”

 

Elbette, içinde gıda bulunan ambalaj filminin bu kadar kolay yenilebilir fikri insanı dehşete düşürebilir. Ancak bilim adamları, yeni ambalaj filminin pişirildiği sırada sırda et suyuna dönüştüğünü ifade etti. Bunu ispatlamaya da hazırlar. Proje müdürü Albert Nugmanov, biyofilme sarılı ürün üzerine kaynar su dökünce sıradan çorbanın elde edileceğini anlattı:ambalaj filminin tadına baktık. Tamamen zararsız. İçerdiği tüm maddeler, Sağlık Bakanlığı tarafından tüketilebileceği onayını aldı. Bazı maddelerin hatta sağlığa yararlı olduğunu söyleyebilirim.”

DİĞER HABERLER
"Açlığın Çözümü Besinin Değerinde"

 

Genç bilimciler, geliştirdikleri ürünün patentini almak için ilgili makamlara başvuruda bulundu. Endüstriyel örneğini alır almaz seri üretimine geçmek niyetindeler.

© The Voice of Russia


14 Aralık 2013. 14:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x