Yenilenen Atatürk Evi açıldı


ataturkun-dogdugu-ev-yenilendi-CHA-1104032-1-tÇağdaş müzecilik anlayışına göre Bilgili Holding tarafından yenilenen Selanik’teki Atatürk Evi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de katıldığı bir törenle ziyarete açıldı.

Atatürk’ün Selanik’te dünyaya geldiği ev yaklaşık üç yıl süren yenileme çalışmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yeniden ziyarete açıldı. Atatürk Evi’nin avlusunda düzenlenen resmi açılış törenine, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kiryakos Gerontopulos, ABD’nin Selanik Başkonsolosu Robert Sanders, Selanik Belediyesi Başkan Vekili Konstantinos Zervas, Selanik Metropiliti temsilcisi, Gümülcine PASOK milletvekili Ahmet Hacıosman, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras ve yenileme işlemini yapan Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili katıldı.
Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Türk ve Yunan milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, ‘Bugün, bizim için manevi açıdan çok önemli bir gün’ dedi.
HATIRASINA YAKIŞACAK
ataturk-evi-ziyarete-acildi-CHA-1106531-3-t‘Atatürk Evi’nin, Atatürk’ün hatırasına yakışacak şekilde çağdaş bir anlayışla yenilenmesi amacıyla sürdürülen çalışmaların sona erdiğini belirten Çelik, ‘Böyle bir günde devletimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz’ dedi.
Konuşmasında, “Atatürk Evi”nin yenilenme çalışmalarının sponsorluğunu üstlenen Bilgili Holding’in Başkanı Serdar Bilgili’ye Türk hükümeti adına teşekkürlerini sunan Çelik, “Ayrıca, Marmara Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi akademisyenleri ve diğer tüm emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizim açımızdan büyük önem taşıyan ilk Cumhurbaşkanımız, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu bu evin açılışına ilgili gösteren Yunanistan makamlarına çok teşekkür ediyoruz. Türk halkı adına Yunanistan halkını selamlıyorum, hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.
ATATÜRK EVİ TARİHÇESİ
Türk tarihinin önemli mirasları arasında yer alan ve 10 Kasım 1953 yılında “Atatürk Evi” olarak Selanik’te ziyarete açılan yapı, Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfınca 1870 yılında yaptırıldı.
Ali Rıza Efendi ise iki kez mülkiyet değiştiren bu evi Ata’nın doğumundan birkaç yıl önce kiraladı ve 1888 yılında vefatına kadar bu evde ikamet etti. Atatürk, bu evin ikinci katında, güney taraftaki odada dünyaya geldi.
Atatürk, daha sonraki yıllarda Selanik’teki görevi sırasında annesi ve kız kardeşiyle bu evde kaldı. Selanik kentinin 1912 yılında Yunan yönetimine geçmesinin ardından ev Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşma gereğince Yunan hükümetine bırakıldı. Daha sonraki yıllarda Selanik Belediyesi bir Yunan ailenin mülkiyetine geçen evi Atütürk’e hediye etmek üzere satın aldı.
Ev, 19 Şubat 1937 tarihinde Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğuna teslim edildi. Bina 1950 yılında başlatılan çalışmaların tamamlanmasının ardından Atatürk’ün 15. ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım 1953’te “Atatürk Evi” olarak ziyarete açıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik Apostolu Pavlu Cadde 17 numaradaki yapı, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerleşkenin parçası olarak müze kimliğiyle hizmet veriyor. Atatürk Evi, pazartesi günleri dışında, Türkiye ve Yunanistan’daki resmi ve dini bayram tatilleri dahil haftanın her günü saat 10.00-17.00’de ziyaretçilere hizmet sunuyor.


Yazan - 17 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, MAGAZİN, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x