Yer Altı Suları Yasası Kabul Edildi


Konuya ilişkin yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı

 

Yasayla kuyu sahiplerine ölçüm sistemi takmaları için verilen süre uzatıldı.

 

2011 yılında yer altı suyu kullananların ölçüm cihazı taktırmaları zorunlu hale getirilmişti. Bu zorunluluğun yerine getirilmesi için de 2 yıl süre verilmişti. Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen yasayla, bu süre uzatıldı.   Buna göre sanayi, zirai, içme ve kullanma suyu amaçlı açılan kuyu, galeri, tünel ve benzerleri için ölçüm sistemi, 1 yıl içinde belge sahibince kurulacak.

 

Süresi içinde ölçüm sistemini kurmayanların belgeleri iptal edilerek kuyuları kapatılacak. Kapatma masrafı sahibinden alınacak.   Yasayla bu zorunluluğu yerine getirmek durumunda olan çiftçilere kolaylık da getiriliyor.   Ölçüm sistemini kuramayanlar talep etmeleri halinde devreye Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü girecek. DSİ, kurulum bedelinin yüzde 25 fazlasına 3 yıl içinde sistemi kuracak.

 

Yasaya göre, kuyu, galeri, tünel ve benzerlerine ölçüm sistemi kurulmadan kullanma belgesi verilmeyecek.   Yasa kamulaştırma kanununda da değişiklik öngörüyor.

 

Buna göre, üzerinde yapılmış tesisin kaldırılmasından sonra kamulaştırılan yerin sahipleri, tazminat veya yerin geri verilmesini talep edemeyecek.


Yazan - 15 Şubat 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x