Yerel Üreticiler Ulusal Süt Konseyi’nden Şikayetçi


Biga Ziraat Odası Genel Sekreteri Arif Ödül, süt fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenmesinin ilçedeki süt üreticileri üzerinde sıkıntı yarattığını öne sürdü.

Ödül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, süt üreticisinin 2012 yılına bir dizi belirsizlikle girdiğini, süt fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirleniyor olmasının Türkiye’nin önemli süt üretim merkezleri arasında yer alan Biga’daki bölgesel ihalelerin sonunu getirdiğini öne sürdü.

Bu durumun rekabeti azaltarak üreticilerin kalite temelli üretimden uzaklaşıp, sadece miktar odaklı üretime yönelmesine neden olduğunu ifade eden Ödül, Biga gibi kaliteli ve istikrarlı süt üreten bölgelerin diğer bölgelerden fiyat olarak ayrıcalıklı olduğunu, bölgesel fiyat farklılıklarını yavaş yavaş ortadan kaldıran bu yeni durumun üreticilerin kaliteyi göz ardı edip, miktar bazlı üretime yönelmesine yol açabileceğini bildirdi.

Ödül, Ulusal Süt Konseyinin altı aylık süt alım fiyatını 80 kuruş olarak belirlediğini belirterek, şöyle konuştu:

”Biga’da ihale yapılması durumunda bu fiyat 1 liraya kadar çıkabilecekti. Bu durumda sanayici ise olaya istikrardan dem vurarak yaklaşıyor ve hep bildiğimiz bahaneleri öne sürüyor. ‘Satışlarımız düşük, işler iyi değil, karlar eskisi gibi yüksek değil, masraflarımız fazla’ diyor. Fiyatın ihalesiz olarak belirlenmesi sanayicinin birbiriyle rekabete girmesini ortadan kaldırıyor. Politika belirlemek ve planlı üretim yapmak için istikrar elbette önemli ancak, girdi fiyatlarının olağan üstü artığı, ancak süt fiyatların hiç artmadığı ya da cüzi miktarda arttığı bir istikrar ortamı ise çiftçiyi üretimden uzaklaştırmaktadır.”

DİĞER HABERLER
Market ve mağazalarda naylon poşet devri bitiyor

3 Ocak 2012. 12:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x