Yeşil Yumurta Yapan Tavuk “Paskalya Yumurtacısı” Melezi


Tüm yayın organlarında yer alan ve büyük ses getiren yeşil yumurta haberinin özü aydınlandı.

 

Bu konu ile ilgili görüştüğümüz Çiftlik Dergisi yazarı ve Eski Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr.Kaya Demirözü şu bilgileri verdi;

 

“Güney Amerikan kökenli  Şili , Peru Amaraucane ırkı tavukların yumurtaları genellikle pastel renklerdir.Bu ırka yörede “Paskalya Yumurtacısı”da denir.Süs ırkı olarak Avrupa,Endonezya ve Japonya’da çok miktarda bulunur.Bu ırk diğer ırklarla birleşerek melez bir ırka dönüşür.Bu kanatlıların yumurtaları da bazen mavi,yeşil gibi her zaman rastlamadığımız  bir renk ile karşımıza çıkar.”

 

İhlas Haber Ajansı Yeşil Yumurta haberine gelince;

 

Tavuk yeşil yumurtladı   Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde Mehmet Gün, pazardan aldığı yumurtalar arasından çıkan yeşil tavuk yumurtasını görünce şaşkına döndü.

45 yaşındaki Mehmet Gün, pazardan 30 köy yumurtası satın aldı. Gün, yumurtaları buzdolabına yerleştirirken içersinden iki tanesinin açık yeşil renkli olduğunu görünce şaşkına döndü.

Mehmet Gün, “Bu yaşıma geldim, ilk kez açık yeşil renkli yumurta gördüm. Bildiğim kadarıyla beyaz ve kahverengi renklerde olur. Gerçekten çevremdekiler de hayret etti. Bu yumurtaları buzdolabında saklayabildiğim kadar koruyacağım dedi.

Sarıgöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Veteriner Hekimi Ahmet Yıldırım ise yaptığı açıklamada, “Ülkemizde genel olarak beyaz ve kahverengi renklerde yumurta bulunmakta. Yeşil, turkuaz gibi renklerdeki yumurtaların kökeni Güney Amerika’dır. Buradaki Amaraucane ırkı tavuklarda yeşil yumurta olmaktadır. Türkiye’de bu ırk olabilir veya genetik değişikliğinden olabilir. Bazen yavukların yedikleri besinlerden de olabilir diye konuştu.

 


DİĞER HABERLER
Yumurta Üreticileri,Hayvan Refahı Yönetmenliğine Şimdilik Karşı
5 Temmuz 2012. 17:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x