Yoğurt ağaçta yetişir mi?


Avustralya okullarında gerçekleştirilen öğrencilerin ve öğretmenlerin Avustralya gıda ve lif sektörü hakkındaki bilgileri çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.   Temel Endüstriler Eğitim Vakfı (PIEF) tarafından Avustralya okullarında gerçekleştirilen öğrencilerin ve öğretmenlerin Avustralya gıda ve lif sektörü hakkındaki bilgilerinin “korkutucu derecede az” olduğunu gösteren araştırmanın ardından Avustralya Ulusal Çiftçiler Federasyonu (NFF) tarımsal eğitime daha fazla yatırım çağrısında bulundu. NFF Başkanı Jock Laurie, öğrencilerin çoğunun yoğurdun ağaçta yetiştiğini, yüzde 75’inin pamuğun hayvansal bir ürün olduğunu, %65’inin tarım ile inovasyonun ilişkili olmadığını düşünmesinin tarım sektörü, anne babalar ve öğretmenler için bir eylem çağrısı olduğunu söyledi.  “Bu, anne babalar, öğretmenler ve toplum için gerçekten endişe verici bir durumdur. Çocuklar gıdaları ya da nereden elde edildiklerini bilmezlerse onlardan sağlıklı, besleyici ve sürdürülebilir gıda seçimleri yapmalarını nasıl bekleyebiliriz?” dedi.  “Gıda ve giyim en temel insan ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Çocuklara bu hayati ürünlerin nereden elde edildiğinin öğretilmediğini görmek inanılır gibi değil” diye ekledi.

PIEF gıda ve lif üretiminin ulusal eğitim müfredatının sürdürülebilirlik bileşenine doğrudan dahil edilmesi için çağrıda bulundu.

Ülkemizde de durum farklı değil.Bundan bir süre önce uluslararası bir tv kanalında yarışan iki üniversite mezunu genç kız.Hem de Ege yöresinden.Patlıcan ile yapıldığı bilinen zeytinyağlı “İmambayıldı”nın  ne olduğu sorusunu yanıtlayamadılar.Bu da bizim eğitim sistemimizin ne kadar hatalı olduğunun bir delili değil mi?


18 Mart 2012. 11:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x