Yörüklerin zorlu yolculuğu başladı


Hayvancılıkla geçinen Yörüklerin zorlu yolculuğu 3 ay sürecek

Kış mevsiminde Akdeniz Bölgesi’nde sahile yakın kesimlerde konaklayan ve tek geçim kaynakları hayvancılık olan Sarıkeçili Yörükleri, yaz mevsimini geçirecekleri Konya ve Karaman’daki yaylalara gitmek üzere yola çıktı.

Mersin’in Silifke, Aydıncık, Anamur, Bozyazı ve Erdemli ilçelerinde kış mevsimini geçiren Yörüklerin, yaptıkları hazırlıkların ardından yaklaşık 3 ay sürecek zorlu yolculuğu başladı.

Develerine ve atlarına taşıyabilecekleri eşyaları yükledikten sonra göçe başlayan Sarıkeçili Yörükleri, kendileri için başlatılan yerleşik düzene geçme çalışmalarının, Akdeniz Bölgesi’ne dönüşe geçmeden sonuçlanması umudunu taşıyor. Konar göçer hayat yaşamaktan dolayı çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını ancak hayvancılık dışında başka geçim kaynakları olmaması nedeniyle bu çileye katlandıklarını dile getiren yörükler, yerleşik hayata geçerek bu sıkıntılardan kurtulmak istiyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle yeniden yollara düşen yörükler, yolculuk esnasında yatak, yiyecek ve zorunlu ihtiyaçlarını giderecek eşyalarını deve, at ve eşek sırtında, diğerlerini ise araçlarla taşıyor.

Anadolu’da binlerce yıl yaşayan ve yerleşik düzene geçenlerin yoğunlaşmasıyla sayıları parmakla sayılacak kadar azalan Sarıkeçili Yörükleri, günümüzde Yörük kültürünü yaşatıyorlar. Yörük obalarının son temsilcilerinden Sarıkeçililer, yaşadıkları hayattan mutlu olmasalar da geçim sıkıntısı nedeniyle konar göçer hayatı sürdürüyorlar./tarımtv

DİĞER HABERLER
“İthalat çözüm olmaz, tüketicinin tercihi yerli üründe”

11 Mayıs 2012. 18:15
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x