Mükremin Göleti Dondu Balıkçılar Üzgün


Yozgat’ın Sorgun ilçesinde son günlerde hava sıcaklığının eksi 30 dereceye kadar düşmesi, ilçede bulunan Mükremin Göleti’nin donmasına neden oldu.   Yozgat’ın Sorgun ilçesinde son günlerde hava sıcaklığının eksi 30 dereceye kadar düşmesi, ilçede bulunan Mükremin Göleti’nin donmasına neden oldu.

Yılda 25 ton alabalık üretilen Mükremin Göleti’nin donması, işletme sahiplerini zor durumda bıraktı. İşletme çalışanları, buz kalınlığının yaklaşık 20 santimetre olduğu göletin üzerinde yürüyerek donan balık kafeslerini kontrol etti.

DHA muhabirinin bildirdiğine göre,alabalık üretim tesisinin işletmeciliğini yapan Ethem Yücel, son 3-4 gündür hava sıcaklığının eksi 30 derecelere kadar düşmesiyle göletin donduğunu belirterek, “İki önce eksi 30 dereceyi bulan soğuk ve dondurucu hava göletimizin donmasına sebep oldu. Gölet yüzeyinin buz tutması, bizi balıklarımızı yemlemek ve balık tutmak gibi işlerden alıkoydu. Tabii ki bu don bizlere çok zarar verdi. Ancak karın çok yağması gölet suyumuzun daha da artmasına neden oldu. Şu anda don nedeniyle balıklarımız suyun altında kaldı, tutamıyoruz” dedi.

Mükremin Göleti’nde alabalık ve sazan türü balıkların yetiştiğini belirten işletme sahibi Ethem Yücel, “Yetiştirdiğimiz alabalıkları Yozgat merkez ve ilçelerinde pazarlıyoruz. Yılda 25 ton alabalık, 10 ton ise sazan türü balıklar üretiyoruz” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Balıkçılara sardalya tesellisi

 


27 Ocak 2012. 13:38
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x