Yüksek Tansiyon … H.Yalçın KÖKSAL Uzman Veteriner Hekim


yerel-secim-dunya-basininda-4215452

H.Yalçın KÖKSAL

Uzman Veteriner Hekim

Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreteri

Değerli okuyucular, 17 Aralıktan 30 Mart Yerel Seçimlerine  kadar geçen süreçte ülkemizde özellikle uygulanan Algı Yaratma Politikaları nedeni ile ruh sağlığımız olumsuz etkilendi.

Algı Bilimi konularında dirsek çürütmüş , bilirkişi niteliğindeki tüm uzmanların birleştiği nokta,algı yönlendirmek amacındaki kişiler hep yüksekten konuşarak toplum katmanlarının önemli bir kısmını etkilemek ya da sindirmek amacındadırlar.

Olayın gerçek yüzünün de bu olduğu seçim meydanlarında liderlerin yukarı perdeden yaptıkları konuşmalarda rahatlıkla görülmüştür.

Seçim mitinglerini izlediğimizde, katılımcıların tamamına yakınının liderlerin yaptıkları konuşmaların içeriğinden daha çok konuşma tarzına , öfkeli hitabetlerine pirim verdiklerini tespit etmek hiç de zor değildir.

Oysa önemli olan algılamak değil, anlaşmak olmalıdır. Liderler şunu hepimizden daha iyi bilirler ki, ülkenin genelini ve yerelini ilgilendiren hayati konuları bir masa etrafında oturarak tartışsalar miting meydanlarında yakaladıkları ve  çoğu kez yanıltıcı olan heyecan dalgasını yakalayamayacaklardır.

Yine çok iyi bilirler ki, masa başında yapacakları konuşmalarda konuların özüne girmek ve gerçeklerle toplumun yüzleşmesine fırsat yaratacaklardır.

Anlaşma ve paylaşma kültürü oluşmuş toplumlarda liderler karşı karşıya gelerek halkın önünde tartışmaktan sakınmazlar ve bunu kamu oyuna saygının bir kuralı olarak görürler.

Toplumun  tansiyonunu yükselterek belki kendilerine bir avantaj sağladıklarını düşünebilirler.Ancak bu politikalarının toplumda yaratılan kutuplaşmaların giderek önü alınamayacak ve son derece tehlikeli boyutlara ulaşacağının hesabını ya bilerek veya bilmeyerek sadece günü kurtarmak amacına yönelik davranışlar olduğunu görmezden gelirler.

Toplumsal güdüler  çoğu kez insanların kontrolünden çıkabilir, bu noktada  ülke ve ülke insanlarının refahı için çalışmaya ve mücadeleye soyunduklarını her vesile ile dile getiren siyasilere büyük görev düşmektedir.

Toplumun tansiyonunu yükselterek algı oluşturmaya çalışmak yerine  ,toplumda anlaşma kültürünün yerleşmesine çalışmak ülke menfaatleri ve gelecek kuşakların güvencesi olacaktır.

Demokrasiyi kamburlarından kurtarmak ve olması gerektiği gibi yerleşmesini sağlamak;  farklı düşüncelerin  rahatlıkla dile getirilmesine,  toplumun anlayacağı ve yanlış algılamalara sebebiyet vermeyecek şekilde  anlaşma kültürü çerçevesinde tartışma ortamı yaratılmasından geçtiğine inanıyorum.

Bu yıl ilk defa oy kullanabilen 2,5 milyon geçlerimizin gelecekte bu ülkenin kaderini çizecek bir nesil olarak, şimdiye kadar düşülen yanlışlara düşmeyecekleri umudu ile.


Yazan - 4 Nisan 2014. Kategori H.Yalçın KÖKSAL. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x