Yüksekova’da 21 yıllık özlem bitti


a1
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 21 yıllık yasağın kalkmasıyla Meydanbelek Yaylası’na akın eden vatandaşlar, yasağın kalkmasını kuzu kırpma şenliğinde halay çekerek kutladı.

Yüksekova’nın Büyükçiftlik beldesine bağlı Meydanbelek Yaylası, terör eylemleri nedeniyle 1992 yılında yasaklı bölgeler arasına alınmış, bu yıl alınan kararla yasak kaldırılmıştı.

Yasağın kaldırılması üzerine yaylada düzenlenen şenliğe katılmak üzere özel araçlarıyla yola düşen vatandaşlar, yolun düşük araçlar için sıkıntılı olması nedeniyle mahsur kaldı. Araçlarını yol kenarında bırakan bazı vatandaşlar, yaylaya traktör ve atlarla çıkan köylülerle birlikte yolculuğa devam edebildi.

Yaylaya geldikten sonra çadırlarını kuran, piknik yapan ve kuzuları kırpan vatandaşlar, daha sonra Kürtçe şarkılar eşliginde halay çekerek yasağın sona ermesini kutladı.

Şenlikte konuşan BDP Büyükçiftlik Belde Başkanı Zübeyir Ceylan, çözüm süreciyle beraber yasaklı yaylalara çıkabildiklerini ve kuzu kırpma şenliğiyle güzel bir gün geçirdiklerini söyledi.

Ceylan, “Çözüm sürecinin yarattığı özgür ortamda piknik yaparak, doğanın eşsiz güzelliğini yaşıyoruz. Burada beldemizin ve çevre köylerin kaynaşması ve yasaksız günlerin yarattığı özgür ortamda bir şenlik düzenledik. 21 yıldan beri uzaktan hasretle baktığımız bu dağların ardındaki muhteşem doğayı doyasıya yaşamak için buradayız. 2-3 gün burada kalarak çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz” dedi.


Yazan - 12 Ağustos 2013. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x