Yumurta anne sütü kadar besleyici


Diyetisyen Özlem Sert Aydın

İnsan yaşamının ilk aylarında önemlibir besin öğesidir anne sütü ama sonraki yaşlarında da tüketebileceği, anne sütüne eşdeğer bir protein kaynağı daha var.. yumurta..

Yumurta içeriğinde elzem amino asitler dışında A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir.

Bebek ve çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için önemlidir. İçeriğindeki kolin adlı maddeden dolayı zeka gelişimde etkilidir.

Lösin yağ yakımını hızlandıran bir aminoasittir ve yumurta lösinden de zengin bir besindir, spor yapanlarda kas kitlesinin korunmasında ve yağ yakımında faydalıdır.

Ayrıca Lesitin içerir, yine yağ yakımını hızlandırır ve kolesterol seviyesini dengede tutar. Yumurta sarısında ortalam 213mg. kolesterol bulunmaktadır ama lesitinden dolayı etkisi minimumdadır.

İçeriğindeki A vitamini göz sağlığı, kemik ve diş gelişimi için önemlidir. D vitamini kalsiyumun depolanmasına yardımcıdır. E vitamini bağışıklık sistemini korur. B vitamini enerji metabolizmasında ve sinir sisteminin gelişiminde önemlidir.

Demir mineralinden zengindir, büyüme ve gelişmede etkili ve kansızlığa karşı korur. Çinko mineralinden zengindir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yumurta sarısında biotin de bulunmaktadır, saç ve cilt sağlığı açısından faydalıdır.

Yumurtanın beyaz ve sarısında farklı besin öğeleri bulunmaktadır, bu nedenle yumurtayı bütün olarak tüketmekte fayda var.

DİĞER HABERLER
İzmir’de Ramazan Denetimleri Sürüyor

 


15 Ekim 2011. 11:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x