Yumurta Depolarında Soğuk Zincir Sorun Yaratıyor


1379947_10151848262133895_955523145_n

 

 

Yürürlüğe 2008 yılında giren Yumurta Tebliği’nde yumurtanın sadece soğuk hava deposu olan yerlerde satışına izin verilmesinin 1 Ocak itibariyle zorunlu hale gelmesi yumurta sektöründe sıkıntı yaratmaya devam ediyor.Bir çok olumsuzluklara neden olan bu uygulamanın kaldırılması ile ilgili çalışmalar sonuçlanmış fakat onaylanması geçiktiğinden üreticilere büyük zorluklar yaşatmaya devam ediyor.

 

 

 

GIDA KODEKSİ DEĞİŞTİ  FAKAT ONAY BEKLİYOR

 

 

 

Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği değişiyor. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kurumların görüşleri alınarak düzenlenen yeni tebliğ önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yeni tebliğ ile yumurtada soğuk zincir koşulu kaldırılıyor. Yumurtanın üretim yerinde depolanması, taşınması ve tüketiciye sunulma aşamasında 5-12 derece arasında muhafaza edilmesi gerektiği yönündeki eski düzenleme yerine artık yumurtaların yumurtlama tarihinden itibaren 18. güne kadar oda sıcaklığında yani 20 derecede soğutulması zorunluluğu kalmayacak. Yumurtlama tarihinden sonraki 18’inci günden itibaren +8 °C’nin altındaki bir sıcaklıkta muhafaza edilecek. Yeni tebliğ A sınıfı yumurtalarda kırık yumurtaya tolerans değeri getirecek.

 

 

Ekiz Yumurta: Yanlıştan dönüldü

 

 

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekiz Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Ekiz, yeni düzenlemeyle bir yanlıştan dönüldüğünü söyledi. Kaldırılan tebliğe muhalif olduklarını hatırlatan Ekiz, “Yumurtanın en büyük tehlikesi dolaptan çıkıp sıcağa çıkması raf ömrünü düşüren bir süreç. Dolayısıyla isabetli bir karar verildi. Avrupa’da da böyle bir uygulama yok. Nihayet yukarıya anlatabildik derdimizi. İyi oldu. Yumurta ile ilgili olarak bakanlıktan beklediğimiz şu; korunmasıyla ilgili neler yapılabilir. Kamu spotu olarak televizyonlarda yayınlanmasıyla ilgili birtakım girişimlerimiz var. Kanatlı Tanıtım Grubu’nun önderliğinde Yumurta Üreticileri Birliği ile birlikte yumurtanın muhafaza edilmesiyle ilgili halkı bilinçlendirmekle ilgili birtakım çalışmalarımız var. Yumurtanın yıkanmaması ile ilgili, güneşte kalmamasıyla ilgili, soğuk-sıcak işlemi görmemesi ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılacak” dedi.

DİĞER HABERLER
Muharrem Ayının İlk İftarında Birlik ve Kardeşlik Mesajları Verildi

 

 

Gökkaya Yumurta: Soğuk zincir raf ömrünü kısaltıyor

 

 

Gök-Kaya Yumurta’nın Sahibi Kamil Kaya, yeni tebliğ ile yumurta soğuk zincir şartının kaldırılmasının çok iyi bir karar olduğunu söyledi. Kaya, yeni tebliğ hakkında şu görüşleri dile getirdi: “Bir sürü pazara çıkan arkadaşlarımız var. Pazarlarda yumurta satan arkadaşlarımız var. Eski tebliğde bunlara pazaryerlerine buzdolabı koyma mecburiyeti getirmişti. Fakat hiçbir belediyemizin bu buzdolabı koyma gibi altyapısı hazır değil. Yani kapalı pazaryerlerimiz yok. Üstelik soğuk zincirden çıkan mal vatandaş evine götürünceye kadar sıcak ortamda gideceği için bozulması daha kısa. Halbuki doğal ortamdan çıkıp doğal ortama gelip evindeki buzdolabına koyduğu zaman dayanma süresi daha uzun. Eski tebliğde soğuk zincir şartı getirildiğinde bir kısım mallarımızı soğuk zincirde tuttuk, dayanma süresinin çok kısa olduğunu gördük ve şikayetler aldık. Normal ortamda tuttuğumuz yumurtalardan hiçbir şikayet almamıza rağmen soğuk zincirde tuttuğumuz yumurtalardan bir sürü şikayet aldık. ”

 

 

 

 

 

 


30 Kasım 2013. 12:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x