“Yumurta Fiyatının Artışının Sorumlusu Üreticiler Değil”


Son günlerde basın yayın organlarında haksız eleştirilere neden olduğu öne sürülen  yumurta fiyatlarının artması üreticilerin tepkisine neden oldu.

 

Bu konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği şu noktalara açıklık getirdi:

 

“Yumurta fiyatları haftalık olarak değişmekte olup, inişli çıkışlı bir seyir izlemektedir. 1-2 haftalık fiyatlara bakarak yumurta fiyatını değerlendirmek ve üreticileri fırsatçılıkla suçlamak doğru değildir.    Dünya Yumurta üretiminde ve yumurta ticaretinde, Türk Yumurta sektörü onuncu sırada yer almaktadır.Gelişimini istikrar içinde sürdüren yumurta sektörü bir taraftan modernizasyonu sürdürürken,öte yandan sektörde düşünce ve hareket birlikteliğini Yum-Bir arcılığı ile sağlamaya çalışmaktadır.

 

 

Yumurta sektörü son 5 yılda yaklaşık  %52 büyümüş, üretim, tüketim ve ihracat artmıştır.

 

Yumurta sektörü, 65 milyon civarındaki yumurtacı tavuk varlığı ve yıllık 15 milyar âdeti aşan yumurta üretimi ile yaklaşık 3 milyar ciroya sahiptir. Hali hazırda 100 bin civarında kişiye direkt ve dolaylı olarak istihdam sağlamaktadır. Öte yandan çok önemli bir hayvansal protein kaynağı olan yumurtayı üreterek, 74 milyon Türk insanının sağlıklı beslenmesine katkı vermekte ve ihracatını her yıl artırmaktadır. 2011 yılında 14 milyar adet olan Yumurta üretimi 2012 yılının ilk 8 ayında  %12 büyüyerek 9,5 milyar adet olmuş, yıl   sonunda bu rakamın 15 milyar adedi aşması beklenmektedir. İhracat ise ilk 8 ayında 210 milyon dolara ulaşmış yılsonunda 300 milyon doları aşması beklenmektedir. Bu miktar toplam yumurta üretimimizin yaklaşık  %25’ine tekabül etmektedir.

 

Yumurta üreticileri güçlü bir pazarlama ağına sahip olmadıkları ve yumurtanın raf ömrünün kısa olması nedeniyle ürünlerini günlük olarak pazarlamaya çalışırlar. Üreticilerin maliyete göre fiyat belirleme şansı yoktur. Fiyatlar arz ve talebe göre oluşmakta ve daha çok yumurta toptancıları  belirleyici olmaktadır. Yumurta fiyatları haftalık olarak değişmekte olup, inişli çıkışlı bir seyir izlemektedir. 1-2 haftalık fiyatlara bakarak yumurta fiyatını değerlendirmek ve üreticileri fırsatçılıkla suçlamak doğru değildir.

 

Üretim ve ihracatta bu artışlar yaşanırken yem fiyatları da artmaya devam etmiştir. Amerika’da yaşanan kuraklığın da tetiklemesi ile dünyada tarımsal emtia fiyatlarını rekor seviyelere ulaştı. 2012 yılının ocak ayında tonu 780 TL olan yumurta yeminin fiyatı Eylül ayında 880 TL’ye yükselmiştir. Aynı dönemde yumurta maliyeti ortalama 17 krş olurken, büyük boy yumurtanın satış ortalaması ortalama 18 krş civarında seyretmiştir. Şu an yumurtanın tüketiciden satış fiyatı 22-23 krş’tur.2011 yılının eylül,ekim aylarındaki fiyatlar ise  20-21 kuruştur.Bu aylarda fiyatların bir miktar yükselmiş olması mevsimsel olup uzun sürmeyecektir.Öte yandan ortalama maliyetler ve satışlar incelendiğinde yumurta sektörünün aşırı kar etmediği görülecektir. Aşırı fiyatlar artışları tüketimi de olumsuz etkileyeceği için üreticilerin istediği bir durum değildir. Yumurta maliyetinin %70 oluşturan yem fiyatlarındaki yükselişler, kaçınılmaz olarak fiyatlara yansımıştır.”

 


Yazan - 17 Eylül 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
8 yıl önce

Türk Yumurta sektörü diye dünyada bir yer yok uydurmayalım.
Biz de özlemle bekliyoruz olsun diye.
Aynı Benzin motorin gibi pahalı ürün satışı ile ayakta kalamaz yumurta sektörü.

Tek yapılacak şey var;

“yumurta ihraç eden ayakta kalır, ihraç edemeyen batar.”

Kimse ağlamasın.

Her sektör artık aynı durumda.

İhraç edebilen kalır diğerleri gider vesselam.

İslam
İslam
8 yıl önce

Doğru söylüyor Yumurta Üreticileri Merkez Birliği. asıl sorumlu kırtasiyeciler odası.
Neden mi?
Okullar açılınca her şeye zam yaptı kırtasiyeciler.
Yumurtacıları düşünen yok.
Üvey evlat mı onlar?
Onlar da yaptı..

Fakat unuttukları bir şey var.

Bu halk sabahları “çorba” da içebiliyor.

Yumurta tüketimi bu ay tabana vuracak.

Yani zam işi kime yarayacak?

Hala türkiyedeki tüketici davranışlarını şark kurnazlığı mantığıyla yapıyorlar.

Artık değişim vakti.

Yoksa batacaksınız.

Size söylüyorum yumurtacılar..

yaşar
yaşar
8 yıl önce
Reply to  İslam

peki yem fiyatlarının son 4 ayda ne kadar arrtıgını biliyormusun tavuk su içip yumurtlamıyor yem yiyor..

İslam
İslam
8 yıl önce

Yem fiyatları, yani bunu kapsayıcı yapalım; hammadde fiyatları diyelim. Bunlar %100 ü geçti ve yumurta yerinde sayıyorsa ve iç piyasa liberal ekonıminin gerekliliklerini yerine getirmiyorsa, ki AKP hükümeti bu ekonomik modeli benimsediğini idda ediyor, dış piyasaya açılacaksınız. Burada Yaşar bey sizin yem fiyatlarınızın ne kadar arttığını söylüyor ve hicvediyoruz. Biraz işi şakaya vurup anlatmaya çalışıyoruz. Bakınız akaryakıt fiyatlarına, son 4 ayı bırakın son ayda kaç defa zamlandı. Şark Kurnazlığı dedik ya hükünmet bunu çok güzel yapıyor ve şöyle diyor Bakan Bey; “2009 dan beri vergilere zam yapmadık.” Yahu Bakan bey Allah aşkına vergi zamlanır mı? Zaten akaryakıtta vergi oranının yüzde… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
5
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x