Yumurta Fiyatlarında Algı Operasyoru


cift-sarili-yumurta

 

Yumurta Fiyatlarında Algı Operasyoru

 

 

Ayhan Torun

 

 

YUMURTA FİYATLARINDA ALGI OPERASYONU YAPMAYA ÇALIŞAN’LAR SÖZÜM SİZE….

Yumurta fiyatı arttı bu vatandaş ne yiyecek? Vay vatandaşın haline gibi farklı,farklı ve Anlamsız yazılar okumaya başladım………

Gazetesindeki Yumurta fiyatları artıyor gibi yazılarıda KINIYORUM.Bu tip yazı, yazan yazarlar.Öncelikle bu fiyatlar Neden böyle??!! Araştırdınızmı?? Maliyetler Ne oldu Biliyormusunuz?? Yumurta Üretimi nasıl olur??

Riskleri nelerdir??

İnceledinizmi???

Kısaca özetleyeyim.Yumurtada KDV %8 dir ve malesef bu artı KDV DEĞİLDİR.Fiyatın içinde’dir ve Yumurta üretiminde hammaddelerin KDV’si % 1 dir.Geri kalan %7 cepten gider.Sizin bildiğiniz gibi Her Tavuk her gün yumurta yapmaz.Biz buna ortalama %80 ile %85 arası Randıman deriz yani 100 Tavuktan 85 yumurta diyebiliriz.Isı değişimi çevresel faktörler,ve Tavuk’un yaşına göre bu %60 lara kadar geriler.Hammadde fiyatları DOLARA endekslidir.Hatta Yumurtanın üzerindeki kümes kodu ve tarih yazan mürekkebin kartuşu bile Dolara Endekslidir.Enerji fiyatları’da Cabası.
Bir Civcivin yumurtlaması 20 haftada başlıyor ve bu Canlının kafası hep yemliklerde 20 hafta hiçbir şey almadan cebinizden yediyorsunuz.18 aylık olduğunda’da hayvan bitiyor.Fazla detaylandırmadan yazdım,Sevgili YAZAR.Araştır ve ne şartlarda üretildiğini yerinde görmeni tavsiye ederim.Fakat bundan sonra Yumurta en ucuz protein kaynağıdır diye yazacağından eminim.8 aydır zarar eden Yumurta Üreticilerinden kaç çiftlik iflas etti?? Kaç üretici arkadaşımız intihar etti bilirmisin?? Kaç üretici arkadaşımız evini satıp,yetmediğinde bankaların yüksek faizi altında inim,inledi bilirmisinki?? Bir benzin istasyonun’da 500ml su’ya 1.50 krş sıradan bir çay ocağında 1 çay’a 1 tl öderken itiraz edebildinmi??? Bu sizin çok zamlandı dediğiniz yumurta en az 3 ay bu fiyatlardan giderse Yumurta Üreticileri anca BORÇLARINI ödeyebilirler.


Yazan - 6 Aralık 2016. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x