Yumurta Fiyatlarını İran Körükledi…


İran Tavukçuluk Sektörü Hastalıklar Yüzünden Batma Noktasına Geldi

 Hastalıklar nedeniyle yumurta kıtlığı çeken İran Türkiye’den bugüne kadar görülmemiş oranda yumurta ithal ediyor.

 YUMURTA FİYATLARI 28 DOLARDAN 45 DOLARA YÜKSELDİ

Ekseriyetle Irak ve Türki devletlerine ihracat yapan sektör ilgilileri, 360 adetlik koli fiyatının 28 dolardan 45 dolara fırlamasını İran tüccarlarının yüksek oranda yumurta ithal etmesinden kaynaklandığını söylediler.

Yurtdışına 45 Amerikan Dolarına ihraç edilen yumurtanın adedinin teşvik ile 25 kuruşa yükseldiğini anlatan üreticiler iç piyasada fiyatın 22-23 kuruş olduğunu söylediler.Üreticiler,iki yıldır krizle boğuştuklarını ve bu yüzden birçok üretim yapan firmaların kepenk kapatarak üretimine ara verdiğini söylediler.Bu yüzden iç piyasada mal bulunmadığını anlatan üreticiler İran ve Irak ihracatının yüksekliği de fiyatlara yansıdığına işaret ettiler.Ocak veya şubat 2012’de fiyatların rormale dönmesi bekleniyor.

 İRAN HASTALIKTAN KIRILIYOR

 Bu konu ile ilgili açıklama yapan uzmanlar şu anda İran’ın hayvan hastalıkları ile baş edemediğini söylüyorlar.Ambargo nedeni ile ilaç sıkıntısı çeken İran hayvancılık sektörünün bundan dolayı büyük kayıplara uğrayacağı işaret ediliyor.

 İRAN HASTALIKLARI DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNE BİLDİRMİYOR

Bilindiği gibi dünya hayvan sağlık orgütü (World organization for animal health),OIE ‘ye  tüm üye devletler ülkelerinde çıkan hastalıkları en süratli şekilde bildirme zorundalar.Bu zorunluluk olduğu halde İran ülkesinde çıkan hiçbir hastalığı bu örgüte bildirmiyor.

 

 

 


Yazan - 6 Ekim 2011. Kategori GIDA, YUMURTA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x