Yumurta ihracatında ibre aşağıya doğru gidiyor


485154_110726122459307_829052289_n

 

 

Son günlerde Irak pazarında gözlenen düşüş yumurta ihracatında başta Afyonkarahisar olmak üzere düşüşe neden olduğu belirlendi.

 

Afyonkarahisar’da geçen yılın mart ayına göre, 10 milyon 313 bin dolarlık yumurta ihracatında yüzde 6 düşüş yaşandı

 

 

Afyonkarahisar’da mart ayında ihracat oranları yüzde 1,5 düşerken Irak, Hindistan ve ABD’ye en fazla ihracat yapılan ilk 3 ülke arasında yer aldı. Mart ayında Irak’a yapılan ihracatta yüzde 17,7 oranında gerileme ile ihracat miktarı 8 milyon 895 bin dolar oldu.

 

Sivil toplum örgütleri ve üreticiler yumurtadaki ihracat düşüşünün üretim fazlalığına bağladılar.

 

Üretim fazlalığı ve ihracattaki düşüş nedeniyle aşağıya çekilen yumurta fiyatları ile ilgili yapılan araştırmalarda semt pazarları dahil hiçbir satış yerinde fiyatların aşağıya indirilmediği gözlendi.Bundan da anlaşılacağı üzere fiyatların indirilmesi hiçbir zaman tüketiciye yansıtılmadığı için satış noktaları bu konuda suçlanıyor.

 

Fiyatların satış noktalarında indirilmediği yetmiyormuş gibi bir de bazı sahtekar satıcılar pek kontrol edilemeyen organik yumurta etiketi ile normal yumurtayı 3-4 kat fazla fiyata sattıkları gözleniyor.Yaptıkleri tek şey ise temiz sanayi yumurtalarını tavuk gübresine batırmak ve samanlı sepette sunmak.


Yazan - 4 Nisan 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x