GELENEKSEL YUMURTA KOŞUSUNU “KAVAKLI” KAZANDI


Dünya Yumurta Günü etkinliklerinden biri olan “Yumurta Koşusu” Ankara’da yapıldı ve koşuyu Ersan Üldes’in sahibi olduğu Kavaklı isimli at, jokey T.Tokuçoğlu ile kazandı.

Bilindiği gibi, Uluslararası Yumurta Komisyonu’nun (IEC)  1996 yılında Viyana toplantısında, yumurtanın insan beslenmesindeki besleyici değerini anlatmak, dikkat çekmek ve tüm toplumlarda bu önemli ürününün tüketimini yeterli seviyeye getirmek için her yıl Ekim ayının ikinci cuma günü, Dünya yumurta günü olarak kutlanmasına karar verdi.

O tarihten bu yana her yıl 65 ülkede en ucuz ve besleyici bir ürün olan Yumurtanın besleyici değerini anlatmak için  farklı etkinliklerle kutlanmaktadır.

Ülkemizde ise Dünya yumurta günü 12 Ekim 2008 tarihinden itibaren her yıl Yum-Bir öncülüğünde kutlanmaktadır .Bu yıl dördüncüsü kutlanacak olan Dünya Yumurta gününün ilk etkinliği 8 Ekim 2011 tarihinde Ankara 75.yıl Hipodromunda yapılan yumurta koşusu oldu.3 yaşlı Arap taylarına mahsus Devlet harası yetiştirmesi 3 yaş Arap taylarının  katıldığı 1400 metre kum pisti Yumurta koşusunu Ersan Üldes’in sahibi olduğu ve Jokey K.Tokuçoğlunun bindiği Kavaklı kazandı.

Koşu sonrası yapılan kupa töreninde birinci olan at sahibine Yum-Bir Başkanı Derya Pala tarafından Yumurta günü anısına bir kupa verildi.

 

 


Yazan - 13 Ekim 2011. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x