Yumurta Pişirme Eylemine 3 Yıl Hapis


Meçhul asker anıtında yumurta ve sosis pişiren eylemciye 3 yıl hapis cezası…

 

Hanna Sinkova, 2 yıl önce meçhul asker anıtında gerçekleştirdiği sıra dışı eylemi, emekli askerlerin durumuna dikkat çekmek için düzenlemişti.   Yaşlı yoksul ve evsiz emekli askerlerin durumlarının iyileştirilmemesi halinde, yakında bu anıtta yumurta kırmaktan başka çareleri kalmayacağını savunan Sinkova, ayda ortalama 250 Türk lirası maaş alan emeklilerin pişirecek bir şeyleri olmadığını, gaza verecek paralarının bile bulunmadığını kaydetmişti.   Sinkova 2010 Aralık’ında gözaltına alındı, 3 ay gözaltında tutuldu.

Gözaltı kararını protesto için 3 eylemci daha geçen yıl anıtta yumurta pişirdi.   Ukrayna mahkemesi, 1 yılı aşkın süre devam eden davada kararını açıkladı.

 

Hükümeti ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’i protesto eden Sinkova, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza tecil edildi.

 

Sinkova, kararı temyize götüreceğini açıkladı. Kendi kararını daha sonra hafif bulan yargıç da, tecilin kaldırılması, Sinkova’nın cezaevine gönderilmesi için üst mahkemeye başvuracağını duyurdu.

 

Ukraynalı yargıç, daha önce de eski başbakan Yulia Timoşenko davasıyla adını duyurmuştu.

 

Yargıç, Timoşenko’yu yetkilerini kötüye kullanma suçundan 7 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.


Yazan - 6 Ekim 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x