Yumurta sektörü 2017 yılından umutluTürkiye’nin yumurta borsası olarak bilinen Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde üreticiler, 2017’nin kötü bir dönem olarak geride kalan geçen yıla göre üretim, ihracat ve fiyatlar açısından daha olumlu şekilde geçmesini bekliyor.
Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifinin satış sorumlusu ,Ünal Sardohan yaptığı açıklamada, sıkıntılı bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. Son aylarda fiyatlar yükselse de 2016’nın sektör için kötü geçtiğini anlatan Sardohan, beklediğini bulamayan üreticinin hayvan varlığını yenileyemediğini ifade etti.

Yumurta sektörünün kuş gribi nedeniyle birçok ülkede zor bir dönem geçirdiğini vurgulayan Sardohan, şöyle devam etti:

“Ben 33 yıldır sektörün içindeyim. Böyle bir yıl yaşamadık. Allah bir daha yaşatmasın. 2017 yılında fiyatların bugünkü seviyelerde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Daha düşük giderse zaten yumurtacı diye bir şey kalmaz. Yumurta sektöründe en büyük pazar Irak. İhracatın beşte biri Arap ülkelerine yapılıyor. Suriye’ye az miktarda gidiyor. Yumurta fiyatlarının aylık belirlenmesi kararının alınmasıyla diğer ülkelerle rekabet şansımız arttı. İnşallah bu yazı biraz daha rahat geçireceğimizi tahmin ediyorum. Şu an çok kötü de değil, çok iyi de değil. Fiyatların biraz yükselmesi iyi olur ama düşüş olmaması en büyük temennimiz.”

TURİZMDEN OLUMSUZ ETKİLENDİ

Sardohan, ihracatta beklentinin altında kaldıklarını, fiyattaki dalgalanmadan sektörün olumsuz etkilendiğini dile getirerek, “Yumurta 17 kuruştu, daha sonra 40 kuruşa çıktı. Tekrar 30 kuruşa indi, şimdi de 35 kuruştan satılıyor. Turizm sezonunun iyi geçmemesi bizi de etkiledi. Bu yıl turizm açısından daha güzel gelişmelerin yaşanmasını bekliyoruz.” diye konuştu.
Yumurta üreticisi Meltem Semerci de geçen yıl birçok firmanın zarar ettiğini belirtti.

Özellikle finansman konusunda sıkıntı yaşandığına işaret eden Semerci, “Bankalar son zamanlarda kredi vermedi ama Başmakçı’daki üreticiler, kooperatif olduğu için çok şanslı. Çünkü herkes yumurtasını kooperatif üzerinden ihraç ediyor veya yurt içi piyasaya gönderiyor.” dedi.

Üretici olarak ümitli olduklarını, ancak fiyatların biraz yükselmesini istediklerini aktaran Semerci, “Çünkü herkesin 2016 yılından borçları var, onları kapatması lazım. Hastalıklarla mücadele nedeniyle giderlerimiz de arttı. İnsanlar bir paket sigaraya 13 lira veriyor. Bir viyol yumurtaya 12-16 lira verince ‘çok’ diyebiliyor. Oysa bir viyolde 30 yumurta var ve bununla bir aile doyuyor.” ifadelerini kullandı.

Üretici Muhammet Ali Uğurlu ise yumurtadan yüzde 8 KDV alındığını, sektörün devletten vergi konusunda indirim beklediğini bildirdi.

Fiyatların aylık belirlenmesinin kendileri için olumlu bir gelişme olduğuna dikkati çeken Uğurlu, “Güncel fiyatlar artık dünyada olduğu gibi bizde de aylık belirleniyor. Eskiden haftalık belirleniyordu. En azından artık önümüzü daha rahat görebiliyoruz.” şeklinde konuştu. AA


Yazan - 14 Nisan 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x