Yumurta da Batan Batıyor,Kalan Sermayesine Sermaye Katıyor..


İki yıla yakın bir süredir maliyetlerinin altında yumurtasını satan üreticiler,iki üç aydır her hafta yapılan zamlarla kazançlı bir duruma geldiler.

Maliyetlerin altında yapılan satış ve yüzde 70’in üzeri girdiye mal olan yem fiyatlarındaki artış birçok üreticinin sektörden çekilmesine neden oldu.

Bu konu ile ilgili olarak gazetelere demeç veren Bandırma Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Ayhan, çok sayıda işletmenin zarar etmesi nedeniyle kapanmasının, fiyatların artmasına yol açtığını söyledi

Mustafa Ayhan, yaklaşık 18 aydır, maliyetlerinin altında yumurta satan sektörün zarar ettiğini belirtti.

Son dönemlerde artan fiyatlarla üreticilerin kar etmeye başladığını ifade eden Ayhan, şunları kaydetti:

”Çok sayıda işletmenin zarar etmesi nedeniyle kapanması, fiyatların artmasına yol açtı. Yumurtanın toptan adet fiyatı 12 kuruştan 20 kuruşa, perakende fiyatı ise ortalama 20 kuruştan 30 kuruşa yükseldi. Üretim azalınca, dengeler bozuldu. Maliyetlerimizin üzerinde satış yapmaya başladık.”

Mustafa Ayhan,  ülke genelinde haftada 250 tır yumurta ihracatının yapıldığını belirterek, bunun bir tırının günde 2 milyon adet yumurtanın üretildiği Bandırma’dan geçekleştirildiğini bildirdi.

Yumurta ihracatının şimdilik sadece Irak’a olduğunu vurgulayan Ayhan, ”Birlik olarak yurt dışında yeni pazar arayışlarımız devam ediyor. Önümüzdeki hafta Akdeniz İhracatçı Birliklerinin Mısır ve İran’da yapacağı ticari geziye Bandırma Yumurta Üreticileri Birliği olarak biz de katılacağız. Mısır ve İran’a yumurta ihraç etmeyi planlıyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Kuş Gribine Dirençli Tavuk Yetiştirdiler....

Eylül ayının zam şampiyonu yumurta

Eylül ayında yumurta fiyatı yüzde 16,22 arttı.

ANKARA – Tüketici fiyatları bazında bakıldığında eylül ayında fiyatı en çok artan ürün yumurta oldu.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, geçen ay yüzde 16,22 artışla yumurta zam şampiyonu olurken, yumurtayı, yüzde 10,78 artış gösteren baharat ve yüzde 9,44 artış gösteren şehirlerarası tren ücreti ile yüzde 8,93 artış gösteren fındıkiçi izledi.

Eylül’de en yüksek artış gösteren diğer ürünler arasında ise yüzde 7,66 ile özel üniversite ücreti, 7,60 ile leblebi, yüzde 7,48 ile süt, yüzde 7,27 ile mücevher, yüzde 6,98 ile nohut, yüzde 6,81 ile okul giysileri, yüzde 5,84 ile kaşar peyniri, yüzde 5,56 ile yoğurt, yüzde 4,45 ceviz içi, yüzde 4,32 ile rakı, yüzde 3,80 ile dana eti, yüzde 3,74 ile kreş ve gündüz bakım evleri ücretleri, yüzde 3,68 ile tereyağı (kahvaltılık), yüzde 3,45 ile limon, yüzde 3,24 ile metro ücreti ve yüzde 3,18 ile kadın pantolonu bulunuyor.

Karpuz, taze fasulye ve elma ucuzladı

TÜİK’e göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise karpuz, taze fasulye ve elma geldi. Eylül ayında yüzde 22,76 fiyat düşüşüyle karpuz, fiyatı en fazla düşen ürün olurken, karpuzu yüzde 21,12 ile taze fasulye, yüzde 16,56 ile de elma takip etti.

DİĞER HABERLER
Türkiye'de Her 100 kişiden 98’i Tavuk Eti ve Yumurta Yiyor

Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünler listesinde, fiyatı yüzde 14,93 oranında ucuzlayan yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 6,10 oranında ucuzlayan domates, yüzde 5,55 oranında ucuzlayan salça, yüzde 5,49 ucuzlayan erkek tişörtü, yüzde 2,67 ucuzlayan patates, yüzde 2,17 ucuzlayan mercimek, yüzde 1,12 ucuzlayan pirinç, yüzde 0,79 ucuzlayan kuru soğan ve yüzde 0,36 ucuzlayan bisküvi ilk sıralarda yer aldı.

Zeytin, yüzde 0,14 artışla fiyatı en az artan madde oldu.


2 Ekim 2011. 13:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x