Yumurta Tavukları Kafesten Kurtulacak mı?


2012’de AB’de kafes sisteminde sofralık yumurta yasaklanacağı bekleniyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2012 yılı başından itibaren “kafes sistemi”nde sofralık yumurta üretiminin yasaklanması beklenirken, İngiltere, Fransa ve Hollanda’da yaygın şekilde uygulanan “serbest dolaşımlı (free-range) yumurta  üretim sistem”nin, Türkiye’de özellikle tarıma uygun olmayan bölgelerde yaşayan halk ile farklı tüketici kitlelerine ulaşmak isteyen üreticiler için alternatif bir yatırım aracı olacağı bildirildi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2012 yılı başından itibaren “kafes sistemi”nde sofralık yumurta üretiminin yasaklanması beklenirken, İngiltere, Fransa ve Hollanda’da yaygın şekilde uygulanan “serbest dolaşımlı (free-range) yumurt) üretim sistem”nin, Türkiye’de özellikle tarıma uygun olmayan bölgelerde yaşayan halk ile farklı tüketici kitlelerine ulaşmak isteyen üreticiler için alternatif bir yatırım aracı olacağı bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Petek tarafından yürütülen, “Free Range EGGS-Modern Şartlarda Köy Yumurtası Üretimi ve Türkiye İçin Önemi” başlıklı proje, gerçekleşme aşamasına geldi.

Prof. Dr. Petek, dünya genelinde geleneksel olarak “kafes sistemi”nde yetiştirilen tavukların, “tüneme, eşinme, folluğa yumurtlama” gibi doğal davranışlarını sergileyemediklerine dikkati çekerek, doğal ve organik üretim ile hayvan refahına gösterilen önemin artmasıyla birlikte, AB’de yumurtacı tavuklarla ilgili birtakım düzenlemeler getirildiğini belirtti.

DİĞER HABERLER
'Fazla olan veteriner fakülteleri enstitüye dönüştürülmeli'

“Kafes sistemi”nde yumurta üretimini Avrupa yasaklıyor”

AB ülkelerinde 2012 yılı başından itibaren kafes sisteminin yasaklanacak olmasının, “derin altlık, ızgara altlık” gibi geleneksel sistemlerin ya da kuşluklu (aviary), tünekli (perchery) ve serbest dolaşımlı (free-range) gibi yeni ve alternatif sistemlerin geliştirilmesine ve ticari üretimde kullanılmasına yol açtığını anlatan Petek, tüketici tercihleri ve tavukların doğal yapısı dikkate alındığında bunlardan en fazla yaygınlık kazananının, serbest dolaşımlı sistem olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Petek, serbest dolaşımlı yumurta üretim sisteminin, kapalı bir barınak ve bu barınak etrafında tavuklara “eşinme, gezinme ve otlama” imkanı tanıyan serbest dolaşımlı alandan ibaret olduğunu ifade ederek, organik ya da geleneksel yöntemler ile doğal ve modern şartlarda köy yumurtası üretimine imkan tanıyan free range sistemin, Avrupa ülkelerinde yumurta üretiminde oldukça yaygın olduğunu, İngiltere’de toplam yumurta üretiminin yüzde 30-35’ini oluşturduğunu kaydetti.

“Özel sektörün konuya ilgisi son derece az”

Serbest dolaşımlı yumurta üretim sisteminin, hayvanların tüneme, eşinme, folluğa yumurtlama gibi doğal davranış özelliklerini gösterebilmeleri yönünden olduğu kadar, tavuklara merada gezdirme imkanı da tanıdığından hayvan refahını iyileştirme ve doğal ya da doğala en yakın yumurta üretimi yönünden bü yük önem taşıdığını anlatan Petek, sistemin Türkiye’de uygulanabilirliğine dikkati çekti.

DİĞER HABERLER
Misafir Sofralarından Gariban Sofralarına Tavuk

Prof. Dr. Petek, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de yumurta üretimi yaygın olarak kafes sisteminde gerçekleştirilmektedir. Özel sektörün konuya ilgisi son derece az olup, birkaç firma tarafından free-range sistemde yumurta üretilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’de arazinin değerli ve daha çok tarım için kullanılması, yağış azlığına bağlı olarak, meraların sürekli yeşil tutulamaması da üreticileri caydırıcı birer faktördür. Free range yumurta üretim sistemiyle ilgili olarak UÜ Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı, İngiltere Bristol Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile ortak bir proje yürütmektedir. Ayrıca UÜ Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı tarafından bu konuda bir doktora tezi planlanmıştır.”

“Alternatif yatırım aracı olabilir”

Free range yumurta üretim sisteminin, Türkiye’de de alternatif yatırım aracı olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Petek, şunları kaydetti:

“Dünyada ve Türkiye’de daha güvenli, hayvan refahına ve çevreye saygılı, doğal ortamlarda üretilmiş gıdalara karşı tüketici ilgisi giderek artmaktadır. Bu yönüyle Türkiye’de özellikle tarıma uygun olmayan bölgelerde yaşayan halk iç in ve farklı tüketici kitlelerine değişik ürünler sunmak.

EDİTÖRÜN NOTU:

Hayvan hakları savunucularının direttiği,hayvan refahı olarak dile getirilen “Free Range” sistemi ile ilgili görüşlerini dile getiren uzmanların işaret ettikleri noktalar da önemli.

DİĞER HABERLER
Besmelesiz et kesildiği iddiaları doğru değil

1.Kafes sisteminden Free Range yani doğal ortama girecek üreticinin hayvanında %6o azalma olacak. Fiyatlar tavan yapacak.

2.Hayvanların doğal yaşamda gezinmeleri sağlık açısından da büyük sorunlar getirecek.Olası hastalıklar kontrolden çıkınca risk artacak.

3.”Hayvan refahı düşünülürken,insan sağlığını bir kenara atmamız düşünülemez”

Zaten  arazi sorunu yaşayan AB ülkelerinde bile uygulaması zaman alacak. 

 Türkiye genelinde uygulaması şu anda imkansız gibi görünüyor.

 

 

 


29 Kasım 2011. 13:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x