Yumurta Üreticileri Protesto Aracı Olmaktan Rahatsız


three_fried_eggsYumurta üreticileri öğrencilere seslendi: ‘Yumurtaları atmayın, yiyin zekânız gelişsin…’

 

 

Türkiye’nin yumurta fiyatını belirleyen en önemli merkezlerinden olan Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesindeki üreticiler, yumurtanın protestolarla değil, faydalarıyla gündeme gelmesini istiyor. Eylemci gençlere seslenerek, “Yumurtaları atmayın, yiyin zekânız gelişsin.” diyorlar.

 

 

İlçede 1976 yılında kurulan Başmakçı Tavukçuluk Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin 70 üyesi bulunuyor. Günde 1 milyon 700 bin yumurta üretilirken yüzde 30’u Irak’a ihraç ediliyor. Kooperatif Başkanı Nevzat Tezcan, “Yumurtanın gündemde olması güzel bir şey ama protesto aracı olarak değil. Faydalarıyla gündeme gelmesi lazım. Atılması zaten uygun bir şey değil. Yumurta, yenmesi için üretiliyor.” şeklinde konuştu.

 

 

Üreticilerden Abdurrahman Derment de yumurta atılmasına karşı olduklarını vurguladı: “Yumurtanın vitamini çok değerli. Et kadar kalorisi var. Yumurta atma görüntülerni seyredince üzüldük.” Derment, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, “Yumurtaları yeseydiniz, beyniniz daha iyi çalışırdı.” sözüne de katılıyor: “Yumurta atılınca üstün başın batar. Yazık değil mi? Yumurtayı bulamayan çok fakir insan var. Yenmesi ise çok faydalı, zekâyı geliştirir.”
Cihan


Yazan - 12 Eylül 2013. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x